Denník N

Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je člen strany Sloboda a Solidarita

Pán Danko, viete, že v „konsolidačnom“ zákone sa nachádza časť, ktorá znevýhodňuje Slovákov a slovenské spoločnosti voči Amerike a ešte aj do rozpočtu z toho pribudne veľké nič? A nielenže z toho nebude príjem pre rozpočet – vy dokonca zabijete zlaté teliatko ešte predtým, ako mohlo začať prinášať seriózne príjmy.

Prečo tak sugestívne oslovujem práve Andreja Danka? Mám totiž taký pocit, že koaličných poslancov niekto oklamal. Alebo ak chcete, nepovedal im celú pravdu či zamlčal jej významnú časť. Žeby Andrej Danko, pravidelne bojujúci za národné záujmy, nechal v prospech zahraničia poškodiť Slovákov majúcich peniaze v slovenských bankách? A ešte aj s nulovým efektom pre rozpočet? To mi nejako nesedí.

Parlamentom sa ako valec valí zákon na „zlepšenie stavu verejných financií“. Je v ňom veľa vecí, s ktorými nesúhlasím, považujem ich priam za tragické (druhý pilier napríklad), ale aspoň rozumiem tej surovej matematickej logike. Potrebujeme peniaze a tu ich získame.

Čomu však nerozumiem, je rušenie „môjho“ zákona o lepšom zdaňovaní investícií a krypta ešte predtým, ako vôbec stihol vstúpiť do platnosti. Tu sú moje hlavné argumenty, prečo by poslanci mali inkriminovaný článok XVI zo zákona vypustiť:

Nepoškodzujte Slovákov a slovenské spoločnosti

Opäť sa vráti svetový unikát: zrážková daň na naše domáce podielové fondy. Sme jediná krajina na svete, ktorá systematicky poškodzuje svoje domáce spoločnosti a domácich investorov. To nie sú nejakí špekulanti, ale všetci Slováci s účtom v banke, ktorí si svoj terminovaný vklad zmenili na podielový fond. Investovanie v zahraničí, v tej zlej Amerike, bude bez dane – investovanie na Slovensku s daňou. Aby som bol fér, toto samotné spôsobí výpadok v rozpočte približne 10 miliónov eur. Nie však ako celok, čítajte ďalej.

Nezabíjajte zlaté teľa

Koľko by do rozpočtu mohlo pritiecť, ak nové pravidlá nezrušíte? Z 2900 unikátnych odpovedí v ankete odpovedalo do momentu písania týchto riadkov 90 percent ľudí, že novú sedempercentnú daň z krypta radi zaplatia. Zároveň takmer 89 percent ľudí odpovedalo, že doteraz dane z krypta neplatili, a 97 percent ľudí odpovedalo, že daň na pôvodnej úrovni 33 – 39 percent platiť rozhodne nebudú. Je to jednoducho priveľa.

Drvivá väčšina používateľov krypta si uvedomuje, že nové priaznivé pravidlá ostanú v platnosti iba vtedy, ak sa ukáže, že to do rozpočtu skutočne prinesie peniaze. Už len dodám, že finančná správa má veľmi obmedzené možnosti, ako kontrolovať daňovú disciplínu fyzických osôb pri platení daní z krypta. Reálne jediná cesta, ako priniesť do rozpočtu peniaze z krypta, je nechať nové pravidlá na pokoji.

O desiatkach ľudí zo zahraničia a firmách, ktoré spustili svoju realokáciu smerom na Slovensko za priaznivými pravidlami, sa tu rozpisovať nebudem. Hádajte, či v tom budú pokračovať, ak to zrušíte. Prečítajte si napríklad komentáre pod anketou.

Žiadnych 33 miliónov nebude

Z kryptomien pôjde do rozpočtu tento rok 0 eur. Či nové pravidlá zrušíte, alebo nie. Prečo? Lebo minulý rok sa kryptu nedarilo: kto predal, ten je v strate. Spýtajte sa, kde nabrali tých 33 miliónov, ktoré vraj rozpočet ušetrí. Poviem vám. Zle to spočítali. Pri krypte napríklad počítajú s ôsmimi miliónmi, ktoré rozpočet vyinkasoval za rok 2021, keď bolo krypto na vrchole – a áno, vtedy pár ľudí predalo a drakonickú daň zaplatilo. Jediný výpadok v rozpočte bude 10 miliónov z bodu jeden. To však bohato vynahradí potenciál daní z krypta. Pokiaľ nové pravidlá nezrušíte.

Tak sa pýtam: ak je dnes očakávaný príjem z krypta pre rozpočet nula a nové pravidlá sľubujú vyššiu ochotu platiť dane, prečo dnes nepočkať a nevyhodnotiť efekt napríklad o dva-tri roky?

Z tisícok mladých ľudí urobíte kriminálnikov

Je podľa vás v poriadku, keď je daňovým deliktom obyčajná kúpa kávy, ak ste pri tom použili krypto? Áno, aj toto sa opäť stane realitou. Podľa pôvodných pravidiel aj obyčajnú kávu musíte spomenúť v daňovom priznaní a riadne zdaniť. Tento nezmysel nové pravidlá zrušili. Malé nákupy do určitej sumy sme z povinnosti platiť dane jednoducho vyňali.

Princíp právnej istoty nikde

Uvedomte si, že v tomto prípade nejdete meniť iba sadzbu, ale chcete zmeniť samotné zásady zdaňovania, a to doslova zo dňa na deň. Existuje nejaké riziko hospodárskej škody, ak kúpa kávy za krypto už nebude daňovým deliktom? Alebo aký je dôvod na skrátené konanie pri zmene zdaňovania slovenských podielových fondov? Nie, malichernosť niekoľkých úradníkov na MF len preto, lebo novela prešla napriek ich nesúhlasu, nie je dôvodom na skrátené konanie. Ak vám bude chcieť pani prezidentka zákon vrátiť, tak jej ponúkate výbornú zámienku.

BONUS: aj keď to dáte preč, daň z krypta sa zvýši na 10 %

Áno, je to tak. V nových pravidlách sme totiž nechali krypto zdaňovať rovnakou sadzbou ako dividendy. Zaradili sme ho pod rovnaký paragraf. A keďže daň z dividend ste sa rozhodli zvýšiť na 10 percent, spolu s tým automaticky zvýšite aj daň na krypto po roku držania. A to by snáď aj mohlo stačiť, no nie?

V krátkosti som sa snažil zhrnúť dôvody, prečo by ste článok XVI mali zo zákona vypustiť. Nič táto zmena neprinesie, iba narobí škodu.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie