Denník N

Boli zábery mŕtvych bábätiek skutočné? Ako umelá inteligencia zasahuje do správ o Gaze a Izraeli

Na sociálnych sieťach sa od začiatku vojny Izraelu s Hamasom šíria rôzne dezinformácie. Foto - X, predtým Twitter
Na sociálnych sieťach sa od začiatku vojny Izraelu s Hamasom šíria rôzne dezinformácie. Foto – X, predtým Twitter

Hoaxy a dezinformácie sa vo vojne medzi Hamasom a Izraelom objavujú na obidvoch stranách. Pozreli sme sa na niekoľko prípadov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Upozorňujeme, že v článku je graficky silný obsah. Väčšinou ide o produkty umelej inteligencie, ale niektoré zábery sú skutočné. Pri každom uvádzame, o ktorý prípad ide.

„Vojnu vždy sprevádzala propaganda, no jej vplyv bol omnoho nižší, ako je to teraz, keď si hrôzy z Gazy – či už pravé, alebo falošné – môže každý okamžite prehrať na mobile, poslať ďalej a vyjadrovať sa k nim,“ rozpráva expert na Blízky východ Josef Kraus.

Celý konflikt medzi Hamasom a Izraelom je podľa odborníka z Masarykovej univerzity v Brne informačne silne nečitateľný a pod veľkou hmlou dezinformácií, vojnovej propagandy a psychologického pôsobenia obidvoch strán.

Hľadali sme príklady a pozreli sme sa na to, aké dezinformácie o vojne medzi Izraelom a Hamasom sa šíria na sociálnych sieťach, ako vznikajú a ako vojnovej propagande pomáha umelá inteligencia. Nájsť zábery, ktoré sa stali virálnymi, hoci neboli skutočné ani pravdivé, bolo jednoduché.

Tvrdia, že na zábere je niečo iné, ako tam v skutočnosti je

Novinár BBC Shayan Sardarizadeh, ktorý sa venuje dezinformáciám, tzv. deepfakes a ich overovaniu, na sociálnu sieť X napísal, že na internete prevládajú dva „popieračské naratívy“ o vojne medzi Izraelom a Hamasom.

Prvý hovorí, že 7. októbra izraelských civilistov nevraždili teroristi Hamasu, ale samotný Izrael. A druhý, že palestínske civilné obete sú herci.

Poďme si pozrieť zopár príkladov.

Na internete kolujú fotografie 5-mesačného palestínskeho bábätka, ktoré drží v náručí starý otec. Existujú aj videá, na ktorých sa bábätko nehýbe a výraz v jeho tvári pôsobí kŕčovito. Preto sa rozšírila správa, že je to bábika. Na dôveryhodnosti tejto správy pridal aj fakt, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie