Denník N

Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalície

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Keďže si táto krajina zvolila na čelo štátu ľudí, ktorí sú podozriví zo závažných trestných činov, a tí ľudia teraz píšu a menia zákony, nemohlo to dopadnúť inak, hovoria komentátori Konštantín Čikovský a Roman Pataj.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vláda schválila konsolidáciu verejných financií: mimoriadne zdanenie bánk, predĺženie solidárneho príspevku z ropy, zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, zníženie príspevku do druhého dôchodkového piliera, zvýšenie zdravotného odvodu o jeden percentuálny bod, zrušenie štátneho sviatku dňa ústavy. Sú tieto opatrenia nevyhnutné?

Čikovský: Je výborná správa, že sa vláda pre to odhodlala a že sa táto koalícia nezačala tváriť, že dokáže ísť proti všetkým fyzikálnym a finančným zákonom. Bál som sa, že sa úplne zbláznili, že pôjdu hlavou proti múru a aj proti finančným trhom. Toto je vec, ktorá ma potešila. Ale ak ideme ďalej, trochu hlbšie, už nič dobré nenájdeme.

Z toho, čo zatiaľ sľúbili, vidíme zlú správu, že porastú výdavky, ktoré nie sú potrebné. Aj v dôsledku toho budeme všetci platiť oveľa vyššie dane. Nebolo v ľudských silách a v silách žiadneho excelu, aby sa to urobilo bez daní, a podľa mňa ani bez toho, aby bola konsolidácia väčšinovo cez dane. No aj štruktúra toho, aké dane sa vybrali pre konsolidáciu, je takisto zlá.

Čo znamená zníženie odvodu do druhého piliera? Vezmú nám peniaze? 

Čikovský: Ak si to predstavujete tak, že niekto tie peniaze teraz zoberie a minie na niečo iné, alebo zoberie z vašich peňazí, tak doslova tak to nie je. Štát vám teraz tieto peniaze zoberie, ale sľubuje, že ich vráti vo vašom štátnom dôchodku. Každý, kto má druhý pilier, by dostal aj štátny dôchodok, aj druhý pilier, ibaže štátny dôchodok by dostal menší. Rozdiel je, že ak má človek peniaze v druhom pilieri, tak zarábajú. Ak ich budete mať ako keby v štátnom dôchodku, ako keby odložené, zarábať nebudú.

Výsledný rozdiel je celkom veľký: povedzme, že ak má tridsiatnik teraz peniaze v druhom pilieri, pri aktuálnych prepočtoch to preňho znamená, že keď pôjde do dôchodku, akoby prišiel o jeden „trinásty dôchodok“. Môže prísť o 500, 600, 700 eur ročne. Nie je to vyslovene krádež, je to legálne, ale je to na úkor budúcnosti a v prospech toho, aby mala táto vláda okamžite z čoho míňať.

Ako vnímate, že vláda zo všetkých štátnych sviatkov vybrala na zrušenie práve deň ústavy?

Pataj: Ja by som zrušil úplne iné sviatky. Robert Fico je ako politik zbabelý, čo sa prejavuje napríklad v tom, že niečo iné hovorí svojim voličom doma, niečo iné v Bruseli, a prejavuje sa to v tom, aké opatrenia doma prijíma. Sú to rozhodnutia, aby nenahneval svojich voličov a koaličných partnerov. Keby som si mal vybrať, ktorý sviatok zruším, tak keďže Slovensko je podľa ústavy sekulárny štát, ktorý sa neviaže na žiadne náboženstvo, vybral by som niektorý z náboženských sviatkov.

Koalícia si vybrala sviatok, ktorý by mal túto krajinu definovať. Urobili to preto, že súčasťou koalície sú náboženskí fanatici a tých sa Robert Fico bojí. Neurobil by nič, čo by išlo proti ich presvedčeniu. 15. september, Cyril a Metod a podobné sviatky by určite neprešli, pretože Robert Fico sa bojí svojich koaličných partnerov, bojí sa časti svojich voličov, ktorých nechce nahnevať.

Prečo potom vybral deň ústavy? Lebo 1. január zrušiť nemôže – to je sviatok vzniku samostatnej Slovenskej republiky, čo je preňho ikonický deň. 1. máj je sviatok práce, 8. máj sviatok víťazstva nad fašizmom, k tým sviatkom sa Robert Fico dlhodobo hlási. 29. august je SNP, to takisto nemôže zrušiť. Trochu som prekvapený, že nezrušil 17. november, lebo títo ľudia nemajú k 17. novembru žiadny vzťah.

Čikovský: Z jeho pohľadu je to rozumné. Ak by symbolicky zrušil 17. november, svojich odporcov by si ešte viac pohneval. Ale keď zrušíte 1. september, ktorý je každému ukradnutý, nikoho to nezaujíma.

Pataj: Sviatok ústavy oni sami toľkokrát poškodili svojimi činmi a politikou, že na Slovensku v podstate neexistuje nikto, hlavne nie medzi ich voličmi, kto by bral tento sviatok vážne.

Kto vlastne zaplatí pri konsolidácii najviac?

Čikovský: Najviac zaplatia banky a potom pracujúci ľudia. Natvrdo zdaňujú prácu, daň z príjmu fyzických osôb, daň z platu. Volá sa to zvýšenie zdravotnej dane, ale nejde o nič iné, iba o to, že človek bude v konečnom dôsledku platiť zo svojho platu väčšiu daň. Tá daň je urobená tak, aby na tom zarobili čo najviac Hlas a Penta, lebo je to zdravotná daň, tie peniaze priamo prídu aj do ich zdravotnej poisťovne a zároveň do rezortu zdravotníctva.

Vidím tu dôležitú vec, ktorú si treba všímať aj do budúcna: aj keď hovoríme o prokuratúre, aj keď hovoríme o daniach, všade vidíme spoločné záujmy Penty a tejto koalície. Penta je jedným z členov tejto koalície a vidíme to aj v tom, čo šokovalo všetkých ekonomických odborníkov: že Fico mal odvahu ísť do zdanenia práce.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Ficova vláda

Špecializovaný trestný súd

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie