Denník N

Bieloruský denník: Sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku?

Ilustračné foto – Unsplash
Ilustračné foto – Unsplash

Diskusia bieloruských demokratických síl.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Otázka prepustenia politických väzňov v Bielorusku stále zostáva rovnako naliehavá. Tisíce ľudí sú v skutočnosti stále rukojemníkmi Lukašenkovho režimu. Žiadne skutočné zločiny nespáchali. Jediné, za čo sú „vinní“, je želanie demokratickej budúcnosti pre seba a svoju krajinu.

Začiatkom decembra sa uskutočnili vypočutia a diskusie v rámci Koordinačnej rady opozície o stratégii prepúšťania politických väzňov. Zúčastnili sa ich politici, nezávislí odborníci, predstavitelia občianskej spoločnosti a príbuzní politických väzňov. Hlavný obsah týchto diskusií je zhrnutý v tomto článku.

Diskusia sa točila okolo dvoch hlavných prístupov. Prvým je zvýšený tlak na Lukašenkov režim, aby bol prinútený prepustiť politických väzňov. Druhým sú rokovania s Lukašenkom a ponúkanie toho, čo chce, výmenou za politických väzňov.

V istom zmysle si tieto prístupy v podstate ani neprotirečia. V konečnom dôsledku povedú obidva k tomu, že ľudia budú prepustení výmenou za niečo. V prvom prípade ide len o to, že ešte nie sme pripravení na rokovania, treba sa posilniť a diktátora oslabiť. V druhom prípade ide o to, že sa môže zabezpečiť výmena za čokoľvek, len aby sa oslobodili ľudia.

Politici častejšie hovoria o silnej pozícii a zvýšenom tlaku, kým príbuzní politických väzňov o potrebe rokovaní už teraz. A obe stratégie majú jednu veľkú a dôležitú nuansu.

Lukašenka, samozrejme.

Nevieme, či je vôbec pripravený diskutovať o prepustení politických väzňov. Áno, takto to bolo aj predtým – voľby, zadržiavanie, sankcie a potom prepustenie ľudí výmenou za zlepšenie vzťahov s EÚ a USA. Ale udalosti po voľbách v roku 2020 sú iné.

Lukašenko nielenže zadržiava tisíce ľudí. Jasne ukradol a zmanipuloval voľby. Pokračuje v brutálnej represii. Je predsa spolupáchateľom rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu.

Navyše z pozície diktátora nie je jasné, prečo by sa v súčasných podmienkach malo vôbec toľko ľudí dostať na slobodu. Atmosféra strachu Lukašenkovi vyhovuje. A prepustiť toľko extrémistov a teroristov znamená priznať, že boli v zajatí bezdôvodne.

Situácia je zložitá a zdá sa, že demokratickí politici v Bielorusku nemajú takmer žiadne nástroje, ako to ovplyvniť. To však neznamená, že sa musíte vzdať všetkého a prestať sa snažiť. Naopak, treba hľadať nové cesty.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Koľko je v Bielorusku politických väzňov?

Ochrancovia ľudských práv v Bielorusku uznali za politických väzňov 1451 ľudí. Podľa rôznych odhadov môže byť v bieloruských väzniciach, kolóniách a ústavoch predbežného zadržania z politických dôvodov niekoľkonásobne viac ľudí.

Vzhľadom na ťažkosti spojené s definovaním osoby ako politického väzňa – či už ide o strach príbuzných z ešte väčších represálií, alebo o nedostatok informácií o zadržiavaných osobách – začali bieloruskí aktivisti za ľudské práva uznávať aj prepustených ľudí za bývalých politických väzňov. To znamená, že status politických väzňov im priznávajú retroaktívne.

Zároveň je dôležité si uvedomiť, že týchto 1451 ľudí nežije v bubline. Majú rodiny a priateľov. V skutočnosti zadržanie jednej osoby ovplyvňuje životy minimálne niekoľkých ďalších a, samozrejme, nie k lepšiemu.

Štatistika úmrtnosti

Po pandémii a voľbách v roku 2020 boli v Bielorusku utajené neočakávané údaje, ako napríklad štatistiky úmrtnosti. Ak predtým išlo o otvorené údaje, ktoré bolo možné nájsť v zdrojoch Národného štatistického výboru krajiny Belstat, teraz je to tajomstvo. Okrem toho bola možnosť utajenia štatistík zakotvená na legislatívnej úrovni. Formálne sa to dá urobiť v prípade, keď údaje ohrozujú národnú bezpečnosť, ale v skutočnosti to znamená, že Belstat môže skrývať čokoľvek.

Nikto však nie je imúnny voči náhodným únikom. Štátne noviny Avangard omylom zverejnili údaje z neverejného stretnutia v meste Buda-Košelevo. Ukázalo sa, že za posledné dva roky sa počet obyvateľov mesta znížil o 4,7 %. V roku 2022 bol prekonaný záporný rekord v pôrodnosti za posledných 7 rokov. A na úbytok obyvateľstva má výrazný vplyv nielen rozdiel v úmrtnosti a pôrodnosti, ale aj migrácia.

Bieloruská KGB pridala Eduarda Babaryku na zoznam teroristov

Eduard Babaryka je podnikateľ a syn bývalého prezidentského kandidáta Bieloruska Viktara Babaryku. Pred voľbami ho zadržali spolu s otcom. A práve na druhý deň bol Eduard, ktorého uznali za politického väzňa, pridaný na zoznam teroristov bieloruskou KGB. Chápete?

Ak sa chcete stať zločincom v Bielorusku, stačí chcieť spravodlivé voľby a žiť v demokratickej krajine. A na to, aby ste sa stali teroristami, stačí približne to isté. V súčasnosti je na zozname teroristov bieloruskej KGB 390 Bielorusiek a Bielorusov. Ide o politikov, novinárov, aktivistov, podnikateľov a predstaviteľov iných oblastí. Všetci z nich nesúhlasia s Lukašenkovou politikou.

Čo si aktivisti za ľudské práva myslia o voľbách v roku 2024 v Bielorusku

V Bielorusku sa v roku 2024 uskutočnia voľby poslancov na všetkých úrovniach. Samozrejme, žiadne skutočné voľby nebudú, pretože medzi kandidátmi budú len ľudia lojálni Lukašenkovi, ktorí aj vyhrajú.

Kampaň Ochrancovia ľudských práv za slobodné voľby už zverejnila prvú správu o budúcej predvolebnej kampani. Pre obyvateľov Bieloruska sa body správy môžu zdať zrejmé, ale je dôležité ich zdôrazniť:

  • V Bielorusku neexistujú podmienky na uplatnenie hlasovacích práv. Neexistujú žiadne nezávislé súdy a nástroje na ochranu vašich práv.
  • Predvolebná kampaň sa začína za podmienok absencie slobody prejavu a pokojného zhromažďovania, s masovými represiami a v atmosfére úplného strachu.
  • Zmeny vo volebnej legislatíve vedú k neslobodným a nespravodlivým voľbám.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie