Denník N

V mládežníckom tábore Hamasu: Nože, granáty a nenávisť proti Izraelu

O tábor bol obrovský záujem. Zúčastnilo sa na ňom 17-tisíc mladíkov. Foto - Heidi Levine pre Washington Post
O tábor bol obrovský záujem. Zúčastnilo sa na ňom 17-tisíc mladíkov. Foto – Heidi Levine pre Washington Post

Nácvik streľby a manipulácie s granátom, náročné fyzické aktivity, kurz prvej pomoci. Tak to vyzeralo v mládežníckom tábore Hamasu v Gaze. Reportérovi Washington Post ho povolili navštíviť na menej ako polhodinu.

Washington Post napísal, že tábor tento rok po prvýkrát organizovalo vojenské krídlo Hamasu a nie jeho politická časť.

Aj program bol iný ako v tradičných letných táboroch, kde sa okrem prípravy na boj, pestujú aj športové aktivity a sú tam aj hodiny náboženstva, či oddych na pláži. Tento tábor je oveľa tvrdší.

Tisíce mladíkov

Napriek tomu bol záujem obrovský, organizátori museli pre nízky vek domov poslať dvanásť či trinásťročných chlapcov. Do programu sa napokon dostalo 17-tisíc mladíkov vo veku od 15 do 21 rokov.  Tento týždeň mali záverečnú prehliadku, na ktorej ukázali, čo sa naučili. Tú povolili reportérovi z Washington Post aj odfotografovať.

Hamas tvrdí, že tábory organizuje pre to, aby mladíkom v Gaze pomohol vyplniť čas. V pásme je chudoba, mladí sú nezamestnaní, neexistujú tam spoločenské aktivity. V takom prostredí sa záujemcovia hľadajú ľahko.

Minulé leto bola naviac v Gaze vojna a v mladých mužoch len rastie túžba po pomste, s ktorou vie Hamas manipulovať. „Chcú odvetu, chcú sa pomstiť. Hlavne tí, čo stratili niekoho z rodiny,“ vysvetľuje jeden z inštruktorov.

Chcem odtiaľto vykopnúť Izraelčanov

Chcem bojovať s Izraelom. Chcem ich vykopnúť z našej krajiny. Som pripravený,“ citujú noviny jedného z účastníkov tábora nazvaného Predvoj odporu. Chlapec má šestnásť rokov.

Mládežnícky tábor pod dohľadom Hamasu. FOTO -  Heidi Levine pre Washington Post
Mládežnícky tábor pod dohľadom Hamasu. FOTO – Heidi Levine pre Washington Post

Jeho kamaráti sú z tábora nadšení. Naučili sa strieľať, bojovať s nožom, šplhať sa po lanách, loziť v tuneloch. pochodovať, používať výbušniny. Opisovali ako im prednášali ľudia z Hamasu, ako sledovali videá z posledných operácií teroristického hnutia.

„Dali Židom poriadnu príučku, aby sa už nevrátili do Gazy,“ hovorí jeden z chlapcov. Letná vojna ukázala, že Hamas je schopný ostreľovať aj centrálny Izrael, ale priniesla tiež skazu do ulíc Gazy.

Niektorí kritici hovoria, že Hamas organizuje podobné tábory aj pre to, aby odvrátil pozornosť od neutešeného stavu v Gaze, meškajúcich výplat a zlej ekonomiky.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie