Denník N

Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službou

Členovia ukrajinskej pohraničnej stráže na kontrolnom stanovišti pri hranici s Rumunskom. Foto - Alice Martinsová/Washington Post
Členovia ukrajinskej pohraničnej stráže na kontrolnom stanovišti pri hranici s Rumunskom. Foto – Alice Martinsová/Washington Post

Ukrajinci strácajú dôveru vo svojich lídrov a čas je na strane Putina.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Fredrick Kunkle and Serhij Koroľčuk, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Krátko po ruskej invázii vo februári 2022 Ukrajina posilnila svoju pohraničnú obranu v blízkosti malej karpatskej horskej dediny Veľatino.

Ďalšie hliadky a oplotenie z ostnatého drôtu na vrchole horského priesmyku však nepribudli na to, aby bránili ľuďom vstupovať na ukrajinské územie, ale aby im ho bránili opúšťať. Zadržať mali najmä mužov, ktorí sa snažili utiecť pred odvodom do armády.

Ukrajina sa blíži k tretiemu roku vojny a títo muži sú potrebnejší než kedykoľvek predtým. Ukrajinskí lídri stále žiadajú viac zbraní a munície zo Spojených štátov a z Európy, hoci slabnúca podpora medzi spojencami naznačuje, že Ukrajina bude musieť pre svoje vyzbrojenie urobiť viac.

Ešte viac než náboje však Ukrajina potrebuje nových bojovníkov, čo vedie k hľadaniu nových spôsobov mobilizácie obyvateľstva a silnejším opatreniam proti ľuďom, ktorí sa vyhýbajú odvodu.

Po rozsiahlej ruskej invázii mali muži vo veku 18 až 60 rokov zakázané opustiť krajinu. Mnohí obchádzajú vojenskú službu na základe výnimky od lekára, odkladu pre vysokoškolákov či rodinných povinností. Od odvodu sú oslobodení napríklad otcovia troch a viacerých detí či tí, ktorých príbuzní už slúžia v armáde.

Niektorí z mužov, ktorí sa pokúšajú utiecť, si najímajú sprievodcov, ktorí ich vedú cez hory. Iní sa na riskantnú cestu vyberú osamote. Jeden z nich – 46-ročný muž – minulý mesiac zablúdil a utrpel ťažké omrzliny. Zomrel krátko po tom, ako ho našli. Najmenej 25 mužov sa utopilo pri snahe prekročiť rieku Tisa, ktorá oddeľuje Ukrajinu od Rumunska.

Najbežnejšou únikovou cestou sú však veľké hraničné priechody. Mnohí muži sa pri snahe opustiť Ukrajinu spoliehajú na falošné doklady, iní sa uchyľujú k prepracovanejším a niekedy až zúfalým schémam.

Hovorca ústredia štátnej pohraničnej stráže Andrij Demčenko hovorí, že muži sa pri hraničných kontrolách skrývajú do tajných priestorov vo vozidlách, vydávajú sa za duchovných či sa dokonca prezliekajú za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie