Denník N

Som závislý od internetových diskusií a komentárov pod článkami. Čo môže byť príčinou a ako s tým bojovať?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Som závislý od internetových diskusií, komentárov pod článkami a videí. Rád by som vedel, čo môže byť príčinou tejto závislosti a ako sa s ňou pokúsiť bojovať. Mám zamestnanie, ktoré si vyžaduje neustále pripojenie na internet, a to situáciu ešte sťažuje, pretože za deň mám omnoho viac príležitostí do toho skĺznuť. V tomto považujem internetovú závislosť za omnoho nebezpečnejšiu ako závislosť od alkoholu alebo drog. Samozrejme, v rovine následkov na človeka sú alkohol a drogy jednoznačne horšie. Ale čo sa týka dostupnosti, tak internetom sme obklopení všetci neustále a všade a skĺznuť do toho môže úplne každý – od detí po starých ľudí.

Sociálne siete som si zrušil už dávno a zo začiatku bolo zvláštne nevidieť, čo sa tam deje, ale po krátkej chvíli si človek zvykne a prestanú mu chýbať. No tá závislosť si ho aj tak nájde v nejakej inej forme. U mňa sú to internetové diskusie a vlastne aj vždy boli, pretože aj onoho času som sa na Facebooku a Instagrame omnoho viac zaujímal o komentáre než o samotný príspevok. Keď napríklad sledujem nejaké video na YouTube, tak len čo ho pustím, už po pár sekundách som v komentároch a niekedy ani poriadne nesledujem obsah toho videa. Alebo keď čítam nejaký spravodajský článok na internete, ešte som len v polovici a už mám nutkanie nahliadnuť do diskusie. Katastrofa sú pre mňa rozsiahle diskusie ako SME minúta o vojne na Ukrajine, kde zvyklo byť aj cez 300 príspevkov za deň a ja som nemal problém prečítať ich všetky.

Dosť ma to hnevá, pretože ma to oberá o čas s rodinou, čas, ktorý by som vedel venovať sebe alebo práci. Zároveň si uvedomujem, že strácam obrovské množstvo času nasávaním nekvalitných a zbytočných informácií, pretože kým článok môže písať nejaký odborník, do tých diskusií prispieva kdekto, a tak tie informácie de facto nemajú hodnotu. No napriek tomuto uvedomeniu je pre mňa nesmierne ťažké odolať pokušeniu do diskusií nahliadnuť a čítať ich rad za radom. Prečo práve komentáre sú to, čo ma priťahuje, a je možné s tým nejako bojovať?

Jakub, 33 rokov

Odpovedá psychológ Martin Miler

Milý Jakub,

aj keď to na prvý pohľad pôsobí trochu inak ako „závislosť“ od sociálnych sietí, asi v tom nebude veľký rozdiel. Väčšina „závislostí“ (slovo závislosť dávam do úvodzoviek, lebo zatiaľ v klasifikácií duševných porúch takúto závislosť nemáme jednoznačne ukotvenú) od internetu má v podstate zhodného menovateľa. Zjednodušene povedané, ide o naučené správanie, ktoré aktivuje vylučovanie dopamínu. Ten je zodpovedný za výsledný príjemný pocit, odmenu.

Asi v dnešnej dobe neexistuje dostupnejší a lacnejší dopamín ako ten, ktorý si vieme dožičiť práve prostredníctvom internetu. Správne poznamenávate, že práve jeho neobmedzená dostupnosť umožňuje vytvoriť závislosť oveľa ľahšie a rýchlejšie, ako je to pri jej iných formách. To znamená, že v potenciálnom ohrození sme všetci. No nie všetci tejto závislosti podliehajú rovnako. Z výskumných zistení vieme, že ohrozenejšou skupinou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie