Denník N

Desať rýchlych rád pre jazdu na snehu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Cesty sa šmýkajú, viditeľnosť je slabšia, doprava hustejšia. Pripomeňme si zásady bezpečnej jazdy v krutých podmienkach.

1. Spomaľte! Na snehu môže byť brzdná dráha až desaťkrát dlhšia ako na suchej ceste. Dodržiavajte väčšiu, bezpečnú vzdialenosť od ostatných áut. Zvlášť, ak za vami ide autobus alebo nákladné auto, pretože jeho brzdná dráha môže byť ešte niekoľkokrát dlhšia než vaša.

2. Pozorní buďte najmä vtedy, keď je teplota okolo nuly. Vtedy majú autá najdlhšiu brzdnú dráhu. Ak je teplota desať stupňov pod nulou, už sa brzdí lepšie.

3. Pred naštartovaním aj počas jazdy kontrolujte, či je povrch zľadovatený alebo posypaný. Nebezpečná je aj tenká vrstva snehu, pretože pod ňou nemusíte zbadať namrznutú cestu.

4. Veľký pozor si dávajte aj vtedy, keď jazdíte na snehovej kaši, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť šmyku.

5. Ak brzdíte motorom, hrozí menšie nebezpečenstvo šmyku. Spomaľujte tak, že necháte zaradenú rýchlosť a pustíte spojku, pred križovatkou podradíte.

6. Myslite na snehové reťaze. Určite si ich pribaľte na ceste do hôr. A ak je to možné, naučte sa ich nahadzovať na kolesá ešte predtým, než to bude nevyhnutné, lebo so skrehnutými prstami sa vám bude aj návod na použitie študovať ťažko.

7. Aj keď idete vo vyjazdených koľajach, snažte sa sledovať, kde je stredová a čiara a krajnica.

8. Ak nechcete z auta osekávať vrstvu ľadu, mali by ste ho metličkou odhŕňať už počas sneženia.

9. V nádrži je lepšie mať viac paliva, pretože hrozí dlhé čakanie v dopravných zápchach a kolónach.

10. Zo snehu sa nám podarí vyhrabať vtedy, ak budete striedavo vytáčať kolesá doľava a doprava. Pri prešmykovaní môžete použiť kamienky, ak ich nenájdete, v krajnom prípade pomôžu aj koberce z auta podložené pod pneumatiky.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie