Denník N

Sestra vyšetrovateľa Jana Ďurková: Je to výstraha všetkým policajtom, aby rozmýšľali, koho nabudúce obvinia

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Zbierka občanov pôsobí blahodarne na naše duše, takže obrovské ďakujem, hovorí sestra vyšetrovateľa Pavla Ďurku, ktorého postavili mimo služby, Jana Ďurková.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pracujete na onkológii. Prečo práve na tomto oddelení?

Asi sa mi splnil detský sen alebo túžba, lebo už na základnej škole som na otázku, čím budem, odpovedala, že by som chcela byť lekárkou, a počas štúdia na lekárskej fakulte som hovorila spolužiakom, že pôjdem na onkológiu. A prečo onkológia? Asi pre to, že onkologické ochorenie vzbudzuje rešpekt až strach u ľudí, čo sa to vlastne deje, keď niekto takto ochorie. To ma asi lákalo zistiť, aké je to ochorenie a ako sa dá ľuďom pomôcť.

Nie je to smutná zložka medicíny?

Onkológia je určite smutnejším odborom, nie je to ako na gynekológii, kde prídu dvaja ľudia a odchádzajú traja, čo je taká šťastná medicína. Ani to nie je ako na chirurgii, kde prídete s nejakými ťažkosťami, lekár vás zoperuje a vám sa v priebehu niekoľkých dní uľaví a je to lepšie. Onkológia je často beh na dlhé trate. S nejakými zlepšeniami, s nejakými zhoršeniami. Vďaka pokroku a inovatívnym liekom, ktoré stále pribúdajú, dokážeme pomôcť stále väčšej časti ľudí. Ale nie je tu možné to, čo je možné v iných krajinách. Napríklad keď prejdeme len kúsok za hranice do Brna, tak je to úplne iná medicína, úplne iná onkológia. Na Slovensku to stále zostáva smutnejšie a mohlo by to byť oveľa lepšie.

Je ten rozdiel taký veľký už v porovnaní s Brnom?

Ohromný. To je ako úplne iná krajina, úplne iné možnosti, to sa nedá ani porovnať.

Nechceli ste byť policajtka ako váš brat Pavol Ďurka?

No to nie, to mi nikdy ani nenapadlo. Mám k policajtom rešpekt, beriem ich ako ľudí, ktorí nám dávajú pokuty za rýchlosť alebo za to, že vojdeme niekam, kam by sme nemali, a riešia konfliktné situácie na verejnosti alebo v rodinách. Sú to vypäté situácie, kde pracujú emócie, a policajt musí mať nejakú mieru osobnej integrity, musí to tam všetko zvládnuť a často im ide aj o život. Toto mňa vôbec nelákalo a obdivujem ich. Môj brat a jeho kolegovia sa stretávajú s organizovaným zločinom. Náplňou ich práce je riešiť, ako kto koho zabil, ako sa zbavil tela. Na toto ja nemám povahu. Ivan Mego má reláciu Na stope, kam si pozýva príslušníkov mafiánskych skupín – rozprávali tam o tom, ako postupovali, ako tých ľudí zneškodňovali, ja som to nedokázala ani dopozerať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie