Denník N

Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya 

Oscar Wilde Foto: N. Sarony
Oscar Wilde Foto: N. Sarony

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na počiatku bolo Slovo, to Slovo bolo u Boha a to slovo bolo Boh. Ním povstalo všetko, čo jestvuje. V ňom bol život a ten život bol svetlom ľudí. Evanjelium podľa Jána umiestnilo Vianoce do stredu ľudskej existencie a vztiahlo ich na celý vesmír. Zo slova je stvorený vesmír i človek v ňom. Tkanivo našej duše je vytvorené z textu DNA, no je vytvorené i zo slov kníh, ktoré sme čítali. Väčšina kníh, ktoré som čítal, vo mne nezanechali takmer žiadnu stopu. No sú knihy, ktoré sa do mňa zapísali navždy. Takým je i román Oscara Wilda Portrét Doriana Graya.

Príbeh sa začína v ateliéri. Basil uchvátený Dorianovou krásou maľuje jeho portrét. Dorian sa tu zoznámi s lordom Henrym: Žite nádherný život, ktorý je vo vás. Henry povie Dorianovi: Nič si neodriekajte. Hľadajte vždy nové pôžitky. Nebojte sa ničoho. Veď vaša mladosť potrvá tak krátko. Tie slová Dorianovi zmenia život. Pod ich vplyvom vysloví prianie, aby sa menil ten jeho portrét a on aby si navždy uchoval krásu mladosti. To sa mu stane osudným. Jeho duša bude odteraz utváraná slovami, ktoré mu vštepuje Henry: Jediný spôsob, ako sa zbaviť pokušenia, je podľahnúť mu. Poučuje ho: Najväčšou tragédiou chudobných je, že si nemôžu dovoliť nič, iba sebazaprenie. Krásne hriechy, ako i krásne veci sú výsadou bohatých. Dorian sa naučí na zlo pozerať ako na prostriedok, ktorým môže uskutočniť svoj ideál krásy. Portrét, ktorý Basil namaľoval, si Dorian zavesí v izbe. Jedného dňa zbadá, že sa obraz zmenil. Zjavil sa na ňom výraz krutosti. Stalo sa to v deň, keď spáchala samovraždu jeho milá. Dorian jej najprv vyznal lásku, potom ju ponížil a odvrhol. Henry ho utešuje: Niekto sa zavraždil z lásky k tebe. Škoda, že som nikdy nič podobné nezažil. Zakaždým, keď Dorian podľahne novému pokušeniu, obraz sa zmení. Portrét sa mu stane tým, čím je niekomu svätosť, inému svedomie a nám všetkým bázeň pred Bohom, píše v knihe Oscar Wilde. Dorian má z obrazu strach: čo ak niekto uvidí jeho skutočnú tvár? Zamkne obraz v detskej izbe. Myslí pri tom na nepoškvrnenú čistotu svojho detstva. Zdá sa mu hrozné, že práve tu má byť ukrytý ten strašný portrét.  

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nedeľná nekázeň

Komentáre

Teraz najčítanejšie