Denník N

Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki Haleyová

Nikki Haley. Foto - TASR/AP
Nikki Haley. Foto – TASR/AP

Haleyová bola najmladšou americkou guvernérkou, počas vlády Donalda Trumpa slúžila ako veľvyslankyňa pri OSN.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ešte vlani v novembri sa zdalo, že Donald Trump môže prísť o pozíciu neohrozeného lídra republikánov.

Vo voľbách do kongresu sa nedarilo jeho radikálnym kandidátom a navyše mu v strane rástla výrazná konkurencia v podobe Rona DeSantisa.

Ten jednoznačne obhájil post guvernéra Floridy: zvíťazil o dvadsať percentuálnych bodov a dominoval aj v obvodoch, kde konzervatívci neboli úspešní desiatky rokov.

O DeSantisovi sa hovorilo, že prináša trumpizmus bez Trumpa. Na jednej strane sa s bývalým prezidentom zhoduje v mnohých témach vrátane tvrdého prístupu k migrácii či útokoch na LGBTI+ ľudí. Na tej druhej si vybudoval imidž nadaného politika, ktorý je predvídateľný a dokáže napĺňať svoje sľuby bez zbytočnej drámy.

Úvodné prieskumy dokonca naznačovali, že by mohol Trumpa poraziť a získať tak republikánsku nomináciu do budúcoročných prezidentských volieb. Po roku sa však schyľuje k jednoznačnej výhre Trumpa, ktorý v niektorých prieskumoch vedie až o 50 percentuálnych bodov.

Namiesto toho tak v Republikánskej strane prebieha súboj o druhé miesto. Dokonca je možné, že DeSantis skončí v primárkach ešte horšie ako Nikki Haleyová, ktorej sa v posledných mesiacoch mimoriadne darí.

Prečo sa darí Haleyovej

Minulotýždňová debata republikánskych kandidátov ukázala, v akom stave je ich kampaň pár dní pred začiatkom primárok. Trump sa na nej – podobne ako na všetkých predchádzajúcich diskusiách – dobrovoľne nezúčastnil.

V amerických médiách považujú za hotovú vec, že zvíťazí a získa tak republikánsku nomináciu. Prípadným nepresvedčivým vystúpením v televíznej relácii by svoju pozíciu mohol len oslabiť.

Na poslednej debate bolo zaujímavé, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie