Denník N

Pán Vybavím to: prečo eurokomisára Šefčoviča zaradili k najvplyvnejším v EÚ (profil týždňa)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovensko má vďaka Šefčovičovi vplyvnú pozíciu v Európskej únii. No zdá sa, že budúci rok tomu bude koniec.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Je vlastne niečo, čo Maroš Šefčovič momentálne nerobí? Túto na prvý pohľad provokatívnu otázku si nedávno položil vplyvný portál Politico.

Stručná odpoveď bruselského portálu znie: Nie, Maroš Šefčovič robí skoro všetko a nerozumieme tomu, ako to vlastne stíha. Aj preto mu prisúdili prezývku Pán Vybavím to (Mr. Fix-it).

Analytici rešpektovaného bruselského portálu to nemysleli ironicky. Maroš Šefčovič je v súčasnosti skutočne v bruselských inštitúciách Európskej únie ťažkou váhou. Zhodujú sa v tom aj ľudia, s ktorými sme sa rozprávali.

Jeho pozícii pomáha aj to, že spomedzi všetkých súčasných členov Európskej komisie pôsobí vo funkcii vôbec najdlhšie.

Aj preto ho v nedávnom rebríčku zaradili medzi najvplyvnejších politikov EÚ, konkrétne skončil na 6. mieste v kategórii „tí, čo niečo robia“. Ďalšie kategórie sú „tí, čo to všetko narušujú“ (napríklad šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina) alebo „tí, čo o niečom snívajú“ (tam rebríček vedie ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj).

„[Šefčovič] si na seba zobral toľko funkcií, že sa mu už ťažko zmestia na vizitku. Kto je šéfom Zelenej dohody? Šefčovič. Bruselský hlavný človek

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Maroš Šefčovič

Profil týždňa

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie