Denník N

Pred Vianocami budú počty nakazených covidom rásť. Čo robiť, ak máte pozitívny test, a kde sa zaočkovať? (otázky a odpovede)

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Aktualizované 15.12.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Počet chorých na covid a na chrípku rastie. Hygienici a lekári očakávajú, že množstvo nakazených bude do Vianoc rásť. Oficiálne čísla neukazujú všetkých pozitívnych, mnohí ľudia sa otestujú len doma a nie všetci to nahlásia svojim lekárom.

Ani veľkí zamestnávatelia, ktorých Denník N oslovil, nemajú prehľad, či ich zamestnanci pracujú z domu, lebo majú covid. Tieto informácie nezisťujú.

Pripravili sme odpovede na časté otázky o covide.

Ako prebieha aktuálna zimná vlna?

V týždni od začiatku decembra bolo na Slovensku nahlásených takmer 53-tisíc ľudí, ktorí majú akútne respiračné ochorenie. Sem nepatrí len covid, ale napríklad aj chrípka. Chorobnosť tak v porovnaní s týždňom predtým stúpla o desať percent. Najviac chorých bolo v Trnavskom kraji, najmenej v Trenčianskom. Najväčší počet prípadov bol hlásený vo vekovej skupine nula až šesť rokov.

Najviac prípadov covidu zatiaľ hygienici zaznamenali v novembri, takmer 2500. Rok predtým to bolo viac ako 6-tisíc. Problém je, že mnoho ľudí s pozitívnym domácim testom sa nezapočíta do oficiálnych štatistík. Aj napriek tomu podľa týchto údajov na Slovensku stúpa počet pozitívne testovaných ľudí, ktorí si robia test v laboratóriu, nie doma. Počas novembra rástol aj počet hospitalizovaných s covidom.

„Momentálne sme uprostred

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Slovensko, Svet

    Teraz najčítanejšie