Denník N

Čo s genitáliami a čo s dôchodkami?

Kulichova socha Svätopluka na Bratislavskom hrade. Foto - TASR
Kulichova socha Svätopluka na Bratislavskom hrade. Foto – TASR

Ľudia v druhom pilieri prišli počas Ficových vlád o päť až sedem miliárd eur, povedal nedávno bývalý premiér Ľudovít Ódor. A prídu o ďalšie, ak sa naplní plán vlády a odvody na dôchodkové sporenie klesnú a ak sa sporitelia nebudú brániť. Na Ústavnom súde i na námestiach.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý poradca predsedu vlády

Aj umenie sa má prispôsobiť novým časom. Ako potom, keď sa Klement Gottwald vrátil z hradu. Obrazy, ktoré pohoršujú ministerku kultúry, sa síce dajú zvesiť, ale čo s mohutnými genitáliami Svätoplukovho koňa pred Bratislavským hradom, kde sa to hemží školákmi i turistami? Na tie sa v novej povolebnej estetike nemyslí. Rovnako ako na budúcich dôchodcov. Zaujímaví sú pre krimivládu iba tí súčasní. Tvoria asi 17 percent populácie a sú oporou súčasného režimu pri demontáži obrazov i právneho štátu.

Boli časy, keď Smer vnímal dôchodkové sporenie ako produkt čilského pinochetovského kapitalizmu, ktorý mu ešte aj obmedzuje zdroje na kupovanie priazne súčasných seniorov. To bolo vtedy, keď sa hlásili k akejsi tretej ceste a frnkla im do nosa sociálna demokracia. A toľko do druhého piliera štuchali, až ho okyptili v základnej veci – v schopnosti produkovať pre sporiteľov zaujímavé výnosy.

Ľudovít Ódor ešte ako viceguvernér Národnej banky Slovenska a ekonóm Pavol Povala vypočítali, že za 15 rokov existencie druhého piliera nekompetentné zásahy politikov mali výrazne negatívny vplyv na jeho výnosnosť. Zjednodušene povedané, keby sa dôchodkové sporenie spravovalo podľa osvedčených medzinárodných schém, v druhom pilieri mohlo byť možno až o 7 miliárd eur viac. Ešte v októbri tohto roka Ľudovít Ódor ako končiaci premiér zopakoval, že ľudia v druhom pilieri prišli počas Ficových vlád o päť až sedem miliárd eur. To bol dôvod, pre ktorý Robertovi Ficovi prischla prezývka zlodej budúcich dôchodkov.

Po členky v starej rieke

A dnes idú Fico a spol. do dôchodkového sporenia štuchať znova. Pre približne 1,8 milióna sporiteľov nastávajú zasa zlé časy. Lenže časy sa zmenili. Dôchodkové sporenie a s ním aj celý penzijný systém sú dnes chránené ústavou. Jej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie