Denník N

Muskov víkend: Obhajoval proruského blogera, debatoval s konšpirátormi a odblokoval účet Alexa Jonesa

Elon Musk. Foto - TASR/AP
Elon Musk. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Elon Musk má za sebou víkend, keď znova ukázal, že nemá problémy s šírením dezinformácií na vlastnej sieti X. Bránil na nej proruského blogera, ktorého čaká v Ukrajine proces, či obnovil účet súdom uznanému americkému konšpirátorovi Alexovi Jonesovi.

Majiteľ siete X (bývalý Twitter) sa zastal videoblogera s americkým a čilským pasom Gonzala Liru, keď nepravdivo napísal, že americký youtuber je „uväznený na päť rokov“ na Ukrajine a „údajne je mučený“ za to, že robil videá. „Nie je to v poriadku,“ dodal.

Zdieľal pri tom video bývalého moderátora Fox News Tuckera Carlsona, ktorý často šíri dezinformácie na sieti X. Ten povedal, že Gonzala Liru „mučili od júla vo väzení za to, že kritizoval prezidenta Volodymyra Zelenského“.

Musk Liru v ďalšom tweete nazval „americkým novinárom“ a pýtal sa amerického prezidenta Joea Bidena, aký je jeho aktuálny status.

Vtipné na tom bolo, že pod týmto komentárom Elona Muska sa objavila takzvaná komunitná poznámka. Je to spôsob, ktorým chce Musk bojovať proti dezinformáciám na tejto sociálnej sieti.

Poznámka hovorila, že Musk aj Tucker Carlson nehovoria pravdu. Nie sú žiadne dôkazy, že by Gonzala Liru mučili, nie je odsúdený na päť rokov, ale je iba vo väzbe a tento utorok sa s ním začína súd.

Kto je Gonzalo Lira

Gonzalo Lira sa narodil v USA, vďaka čomu má aj americké občianstvo. Pred niekoľkými rokmi prišiel na Ukrajinu. Má ukrajinskú manželku a žili v Charkive.

Pred vojnou produkoval videá, v ktorých radil mužom, ako správne randiť so ženami. V jednom zverejnenom videu hovoril, že muži by sa mali „k ženám správať ako ku psom“ a že „každá žena, s ktorou kedy bol, reagovala mimoriadne dobre na takmer násilný fyzický stret“.

Keď vo februári 2022 napadlo Rusko Ukrajinu, Gonzalo Lira začal točiť videá o vojne. Na situáciu mal však úplne iný pohľad ako drvivá väčšina obyvateľov Ukrajiny.

Ako napísala reportérka Daily Beast, o brániacich sa Ukrajincoch hovoril ako o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie