Denník N

Nie sú to len čurillovci, vláda chce zasiahnuť aj bežných whistlebloverov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

(Aktualizované 12.12. o stanovisko predsedu parlamentu) Úrad na ochranu oznamovateľov v súčasnosti eviduje celkovo 58 ľudí, ktorí získali status chráneného oznamovateľa. Vládna novela umožňuje ich spätné prehodnotenie. Na výhrady k tomuto ustanoveniu reagoval predseda parlamentu Peter Pellegrini a vyhlásil, že predloží pozmeňujúci návrh.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS chce v skrátenom legislatívnom konaní, a teda bez riadnej odbornej diskusie zasiahnuť okrem policajtov okolo Jana Čurillu aj do životov ostatných ľudí, ktorí sa rozhodli nahlásiť protispoločenskú činnosť.

Novela zákona o ochrane oznamovateľov, ktorou by mali vyšetrovatelia NAKA prísť spätne o status chránených, posilňuje možnosti zamestnávateľov, ktorí sú so svojimi zamestnancami v spore.

Úrad na ochranu oznamovateľov v súčasnosti eviduje celkovo 58 ľudí, ktorí získali status chráneného oznamovateľa. Sú to bežní občania tejto krajiny, no vo svojej práci poukázali na niečo, čo by sa tam nemalo diať. A nejde pritom len o korupciu či pochybné verejné obstarávania. Protispoločenská činnosť, na ktorú poukázali, má rôzny charakter.

Vo svojej práci sú často len trpení. Ešte stále ich mnohí považujú za „bonzákov“. Ich príbehy sa zvyčajne končia tak, že síce majú zamestnanie, ale žiadnu pracovnú náplň. V horšom prípade čakajú na verdikty súdov doma.

Status chráneného oznamovateľa pre nich znamená ochranu pred vyhodením z práce či preradením na nižšiu pozíciu. Ich príbehy sú rôzne, a teda aj ochrana, akú im dáva zákon.

„Som v šoku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Úrad na ochranu whistleblowerov

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie