Denník N

Pod slnkom Jany Shemesh: V ďalších voľbách už môžu voliť tí, na ktorých sa tento štát vykašľal 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

byť mladým človekom na Slovensku nie je ľahké a vyzerá to tak, že nasledujúce roky sa na tom nič nezmení. Hoci alarmujúce štatistiky o deťoch a mládeži prichádzajú z takmer každej oblasti, súčasná vláda ani len nepredstiera, že by ju to trápilo. Píšem o tom v téme týždňa.

Prečítať si môžete aj o tom, aké hrozné je, keď o živote a zdraví tehotnej ženy rozhodujú súdy, ktoré na rozdiel od nej nie sú pod časovým tlakom ani emocionálnym stresom.

Profil týždňa vás vráti do histórie a osvetlí vám, ktorá žena si ako prvá v histórii vyslúžila titul osobnosť roka časopisu Time.

V tipoch na čítanie nájdete manuál o tom, čo robiť v prípade, ak sa vaše dieťa stretlo so šikanou. A odporúčam vám aj dokument o lekárovi podvodníkovi, ktorý na pacientoch a pacientkach robil bolestivé neúspešné pokusy.


Téma týždňa: Táto krajina nie je pre mladých  

Hodnotenie vedomostí slovenských detí v medzinárodnom testovaní PISA dopadlo veľmi zle. Zaostávajú v matematike, čitateľskej gramotnosti aj v prírodných vedách. Slovensko zároveň patrí medzi krajiny, kde sa najsilnejšie na školských výsledkoch prejavuje to, v akom socioekonomickom prostredí sa deti pohybujú.

Zaznamenala som aj diskusie o tom, že je síce hrozné, že deti na Slovensku nevedia vyriešiť matematické zadanie či nerozumejú tomu, čo si práve prečítali, ale oveľa vážnejší je ich duševný stav.

Pribúdajú depresie, sebapoškodzovanie, poruchy príjmu potravín, závislosti, ale aj prípady, keď deti nahromadenú frustráciu a agresiu obracajú proti rovesníkom, učiteľom či rodičom.

Aj ja mám na Slovensku známych, ktorí sa viac obávajú toho, aby si ich násťročné deti „niečo neurobili“, ako toho, či sa dostanú na ako-tak slušnú strednú školu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Pod slnkom Jany Shemesh

Rodičovstvo

Silné ženy

Školstvo

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie