Denník N

Syn je z nástupu do škôlky smutný a začal si robiť zádery na prstoch. Mám ho nechať doma alebo čakať, kým si zvykne?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Máme dvoch synov, triapolročného a jedenapolročného. Starší začal v septembri chodiť do škôlky a s menším som doma.

Prvý mesiac to ako-tak išlo, síce plakal, ale chodil naobed domov a nejako sme to zvládli. V októbri ochorel a z celého mesiaca bol v škôlke len týždeň, stále tam cez deň plakal, tak chodil poobede domov. V novembri bol znova len štyri dni a už je doma chorý. Ale problém je, že už o škôlke nechce ani počuť. Dokonca nechce užívať lieky, aby mohol byť dlhšie chorý, a teda ostal doma. Vždy ak aj spomenieme škôlku, akokoľvek pozitívne, tak sa rozľútostí a začne plakať. Nerobí scénu, len si tak smutne sadne a idú mu slzičky. Pričom pri iných veciach, ktoré sa mu nepáčia, kričí, hádže vecami atď.

Navyše nám v škôlke povedali, že už by mal ostať aj na poobedie, keďže jeho odchod naobed ruší ostatné deti. Alebo nech ho necháme doma, aby viac dozrel.

Ja by som bola rada, keby chodil aspoň na pol dňa, aby mal sociálny kontakt, lebo inak je dosť introvert a aj na ihrisku sa hrá maximálne s bratom a nie s inými deťmi. Ale na druhej strane syn si začal robiť aj zádery na prstoch počas pobytu v škôlke, asi ako si z nervozity rýpe do prsta. Tak som naklonená tomu nechať ho aspoň na dva mesiace doma. Ale nebude to potom ešte horšie? Navyše si začal nasilu vynucovať moju pozornosť (nikoho iného), už neviem ani odbehnúť od hrania s ním na 5 minút, čo by som zohriala obed. Snažím sa mu to vysvetľovať alebo ho zapájať, ale o to nemá záujem.

Alebo myslíte, že môže byť problém, že je zvyknutý si poobede pozrieť rozprávku (inak má televíziu len ako odmenu)? Toto vzniklo z mojej potreby nejako ho zamestnať, kým nadojčím a uložím na spánok menšieho.

Hana, 33 rokov

Odpovedá psychologička Jana Ashford

Milá Hana,

váš syn má zjavne ťažkú adaptáciu na škôlku. Niektoré deti to takto prežívajú, komplikujú im to choroby a potom si musia zvykať akoby odznovu. Je aj možné, že častá chorobnosť nesúvisí len s vyvíjajúcou sa imunitou, ale aj so stresom, ktorý s nástupom do škôlky niektoré deti zažívajú.

Neviem, či váš syn dokáže vyjadriť, čo mu na škôlke prekáža. Či mu nesadli pani učiteľky, má stres z veľkého množstva detí, nie je zvyknutý na denný režim, aký je v škôlke, či mu je ľúto, že vy ste doma s bračekom, a chcel by byť radšej s vami, prípadne má strach, že po neho neprídete… Dôvody môžu byť rôzne a je dobré im skúsiť porozumieť.

Zvažujete, ako so synčekom ďalej. Či mu dať pauzu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Rodičovstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie