Denník N

Týždeň v zdraví: Súvisí pitie kávy a syndróm dráždivého čreva? Kedy som už závislý? Chránia silné stehná kolená?

Ilustarčné foto - JumpStory
Ilustarčné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví pripravujú pre Denník N lekári Martina Karmanová a Tomáš Havran.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  • či pitie kávy znižuje riziko syndrómu dráždivého čreva;
  • aký je rozdiel medzi zneužívaním návykových látok a závislosťou;
  • ako môžu silné stehenné svaly znížiť riziko výmeny kolenného kĺbu.

Káva môže mať priaznivý vplyv na riziko rozvoja syndrómu dráždivého čreva

Minulý týždeň sme písali o tom, čo pomáha pri zápche, a medzi prírodné prostriedky s vedecky dokázanými laxatívnymi účinkami bola zaradená aj káva, prioritne tá s kofeínom. Vedci tvrdia aj to, že káva má priaznivý vplyv nielen na peristaltiku, ale napríklad aj na znižovanie rizika syndrómu dráždivého čreva (IBS).

A aby sa to neskončilo ako legendárne odpovede na otázky v Rádiu Jerevan: „Áno, ale… (a tu si dosaďte, čo len chcete)“ – pretože vedecké skúmanie účinkov kávy má často aj protichodné závery –, problematika si zaslúžila poriadnu metaanalýzu.

Pustil sa do nej tím zložený z expertov viacerých singapurských vedeckých pracovísk, ktorý svoje závery prednedávnom prezentoval v žurnáli Nutrients. V metaanalýze ôsmich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alkoholizmus

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie