Denník N

Finále súboja o špeciálnu prokuratúru čaká Fica zrejme v Košiciach. Mohol by ho zastaviť Ústavný súd? (otázky a odpovede)

Premiér a predseda Smeru Robert Fico. Foto - TASR
Premiér a predseda Smeru Robert Fico. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď koaliční politici presviedčajú o potrebe zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), argumentujú „desiatkami“ rozhodnutí Ústavného súdu o porušení ľudských práv pri vyšetrovaní najsledovanejších káuz.

Prokurátori ÚŠP upozorňujú na to, že väčšina týchto rozhodnutí sa týkala verdiktov súdov, či už Špecializovaného trestného súdu, alebo Najvyššieho súdu. A tie nikto rušiť nechce. Parlamentná opozícia, napríklad exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS), zase pripomína, že vláda v návrhu na skrátené prerokovanie zrušenia špeciálnej prokuratúry menovala len tri rozhodnutia ústavných sudcov, z toho jedno ešte z roku 2018.

Ústavný súd nakoniec môže v procese rušenia špeciálnej prokuratúry zohrať dôležitejšiu úlohu než len tú, že si jeho verdiktmi pomáha premiér Robert Fico (Smer) a jeho koaliční partneri. Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že ak koalícia Smeru, Hlasu a SNS presadí zrušenie špeciálnej prokuratúry cez takzvané skrátené legislatívne konanie, obráti sa na ústavných sudcov. To isté môže urobiť aj opozícia.

Pýtali sme sa ústavných právnikov, či by prezidentka mohla uspieť, ako by mohla argumentovať aj či by mohol Ústavný súd rušenie špeciálnej prokuratúry úplne zvrátiť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Robert Fico

Smer

Úrad špeciálnej prokuratúry

Ústavný súd

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie