Denník N

Opozícia sa sporí, či má na demonštrácie pustiť Matoviča a Korčoka. Rozbiehajú sa aj občianske protesty

Fotografia z minulotýždňového protestu. Foto N - Tomáš Benedikovič
Fotografia z minulotýždňového protestu. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na Slovensku sa rozbiehajú opozičné a popritom aj občianske protesty proti rýchlemu rušeniu špeciálnej prokuratúry a zmene trestnej politiky.

Tri opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH robia v utorok o 18.00 h už druhý protest pred úradom vlády v Bratislave a pridali aj ďalšie štyri krajské mestá – Košice, Žilinu, Nitru a Banskú Bystricu.

Čo hovorí Za slušné Slovensko

Okrem toho v nasledujúcich dňoch budú ďalšie protesty aj v menších mestách, kde organizátori zdôrazňujú, že budú občianske a bez politikov. Za viacerými týmito zatiaľ menšími akciami sú aj ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá robila masové akcie po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018.

Menšie zhromaždenia budú v utorok aj v Poprade a Dolnom Kubíne, vo štvrtok v Rimavskej Sobote či v Banskej Bystrici a v Prievidzi.

Iniciatíva Za slušné Slovensko hovorí, že k opozičným stranám sa teraz v protestoch nepripojí, pretože chce zostať apolitická. Na protestoch nevystúpia ani ako občianski aktivisti. „Nikdy sme s politickými stranami nekomunikovali, ani teraz,“ hovorí za iniciatívu Ján Gálik, ktorý organizoval veľké protesty v Košiciach.

Za slušné Slovensko však zvažuje zorganizovanie veľkého občianskeho protestu – podobne apolitického ako v prípade protestov v roku 2018. „Je plán prepojiť sa s ďalšími občianskymi iniciatívami a organizáciami a zorganizovať aj občianske protesty,“ hovorí Ján Gálik z iniciatívy.

Protesty sa konajú pre expresnú zmenu Trestného zákona, ktorou chce koalícia Smeru, Hlasu a SNS zrušiť špeciálnu prokuratúru, výrazne znížiť tresty za ekonomickú kriminalitu a ochrániť tým svojich bývalých nominantov.

Minulotýždňový protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry, ktorý bol na bratislavskom Námestí slobody pred úradom vlády. Foto N – Tomáš Benedikovič

Sulík: Naše protesty sú bez tých, ktorí zapríčinili návrat Fica, teda aj bez Matoviča

Utorkový protivládny protest v centre Bratislavy a aj v iných mestách by mal byť opäť bez zástupcov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie