Denník N

Newsfilter: Fico s Pellegrinim zachraňujú aj Bašternákovu vilu pod Slavínom

Bašternákova vila. Foto N - Monika Tódová
Bašternákova vila. Foto N – Monika Tódová

1. Vláda zachraňuje aj Bašternákovu vilu pod Slavínom. 2. Opozícia, spamätaj sa! 3. Pellegrini už teraz ignoruje zákon, čo by robil ako prezident?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová 

1. Prokurátori: Idú pomôcť Výbohovi, Haščákovi aj Bašternákovi

K pripravovaným plánom vlády novelizovať trestný zákon sa prvýkrát spoločným vystúpením vyjadrili aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Sú na niekoľkodňovej pracovnej porade v Starej Lesnej a pred kameru išli aj tí, ktorých sme doteraz takto vystupovať nevideli – napríklad prokurátorka Lucia Bizoňová.

Tvrdia, že po tom, čo si prečítali pripravený zákon, zostali v šoku. Ani nie tak preto, že im zrušia úrad, ale oveľa viac pre to, čo sa stane s jednotlivými kauzami.

Po podrobnom preštudovaní zistili, že v návrhu sú také premlčacie lehoty, ktoré by okamžite spôsobili zastavenie trestného stíhania v kauze Gorila alebo v kauze Mýtnik 3. Zrušilo by sa obvinenie Ficovmu priateľovi Miroslavovi Výbohovi a Jaroslavovi Haščákovi.

Prokurátori Repa, Šúrek, Kuruc, Masár, Harkabus a ďalší upozorňujú, že to vyzerá, ako keby zákony písali advokáti.

Prokurátori, ktorí v minulosti chodili aj na pracovné porady, kde sa chystala novela Trestného zákona ešte u ministra spravodlivosti Viliama Karasa, pripomínajú, že tam o nejakom znižovaní sadzieb za korupciu nebola ani reč. A odmietnuté bolo vtedy v debate aj to, aby sa dalo z ekonomického trestného činu vykúpiť, ak na to niekto má peniaze. Legislatívny odbor by takéto niečo podľa špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica ani nikdy neodobril.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Prezidentské voľby 2024

Úrad špeciálnej prokuratúry

Komentáre

Teraz najčítanejšie