Denník N

So sestrou sme sa od seba dávnejšie odlúčili. Teraz som onkologická pacientka a je mi to opäť ľúto. Čo s tým?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Mám o päť rokov staršiu sestru. Ako deti sme sa spolu veľmi nehrali, ale trávili sme spolu čas. Brávala ma kúpať sa, do lesa… Mala som ju veľmi rada a obdivovala som ju.

Sestra si našla ako 18-ročná priateľa. Bývali s našimi. Ako 24-ročnej sa jej narodila dcéra a ja som sa krátko nato odsťahovala. Najskôr do zahraničia, a aj keď som sa vrátila na Slovensko, už som túžila po súkromí. Sestra zostala bývať neďaleko rodičov. Často som si s ňou volala. Boli ma pozrieť v Anglicku, vo Francúzsku. Ich dcéra rástla, niekedy som ju zobrala na lyžovačku, do akvaparku, na prespávačku…

Potom sa mi podarilo porodiť a o šesť mesiacov znova otehotnieť. Zvládať dve deti bolo pre mňa veľmi náročné. Napríklad cestovanie s nimi bolo veľmi stresujúce. Mama ani sestra ku mne nechodili. Bolo to pre ne ďaleko, ale neprekážalo mi to. 

V máji, keď mala moja dcéra šesť mesiacov a syn rok aj deväť mesiacov, volala mi mama, že s otcom prídu na návštevu. Tešila som sa. Horúčavy už boli v plnom prúde. Asi na druhý deň mi volala sestra. Nepovedala ani „ahoj“ a začala po mne kričať. Trvalo to asi pätnásť minút. Že chcem zabiť svojich rodičov, v aute nemajú klímu, je to ďaleko, že som sebecká a myslím iba na seba… Ja som sa do toho ospravedlňovala, že som si to pri deťoch neuvedomila, ale nebolo mi to platné. Praskli mi nervy a vybehla som (prvýkrát v živote), čo si to dovoľuje takto sa ku mne správať! Nech sa upokojí, mám jej po krk a ukončujem hovor.

Sestra mi odvtedy nezavolala. Je to už osem rokov. Ja som jej volávala, ale bola odmeraná. Už sa nevedela zasmiať. Iba mi vyčítala, že nezoberiem našich na dovolenku, všetko pre nich musí robiť ona… Ja som jej po takom dlhšom telefonáte povedala, že ju veľmi ľúbim a je mi ľúto, že je ku mne taká chladná. Odvtedy mi už telefón nezdvihla. Neodpovedala na správy. Ak sme sa na nejakej udalosti stretli, tak ma neodzdravila.

Momentálne som onkologická pacientka. Skúsila som jej volať ešte z nemocnice, keď ma oboznámili s liečbou. Nezdvihla. Napísala som jej, že je mrcha, ktorá sa na mňa vykašľala. Sestra sa sťažovala mame, no nakoniec povolila, že jej môžem zavolať. V telefóne rozprávala iba ona. Má sa ťažko, bola chorá, nikto sa o ňu nestará a mám jej dať pokoj.

Ja som tým odlúčením vždy trpela. Niekedy som si na to spomenula a veľa som plakala. Veľmi sa snažím pochopiť jej správanie. Najskôr som si myslela, že ma chce potrestať. Teraz to beriem, že jej so mnou nie je dobre… Snažím sa s tým vyrovnať. Hlavne pri zlých zdravotných správach mi to vždy príde opäť ľúto. Čo s tým? 

Mila, 45 rokov

Odpovedá psychológ Martin Miler

Milá Mila,

vnímam, že vzniknutá situácia je pre Vás veľmi ťaživá. O to viac, že vlastne neviete, čo presne sa stalo. To celú situáciu komplikuje a Vy ste odkázaná len na svoje domnienky a dohady.

Akýkoľvek vzťah je výsledkom kladného súhlasu oboch strán. Rozumiem, že na Vašej strane tento súhlas existuje. No podľa správania Vašej sestry vnímam, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie