Denník N

Na bilbordoch reformy, na mítingoch utečenci: SaS ide do volieb rozpoltená

Richard Sulík na predvolebnej debate v Trenčíne. Foto N - Tomáš Benedikovič
Richard Sulík na predvolebnej debate v Trenčíne. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako sa pokazili vzťahy SaS s Radom Procházkom, čo všetko musela strana vysvetľovať, ako ju vidia voliči a ako bojuje pred voľbami, po ktorých môže vypadnúť z parlamentu.

Utečenci dokážu rozdeliť nielen spoločnosť, ale aj stranu. Stačí pred voľbami pozorovať SaS – stranu, ktorá musí do poslednej chvíle bojovať o to, aby sa vôbec dostala do parlamentu.

Hoci z bilbordov hlási znižovanie daní a odvodov a ekonomické reformy a analytici INESS zhodnotili jej ekonomický program ako najlepší spomedzi všetkých strán, výraznou témou kampane sú utečenci. A to nielen medzi voličmi, ale aj vo vnútri strany.

Horkokrvní lídri kandidátky

Na jednej strane stojí predseda Richard Sulík s výrazne protiteroristickou rétorikou. Upútal najmä dvomi výrokmi, ktoré potom musel vysvetľovať.

Ešte v októbri napísal na Facebook: „Vôbec si nemyslím, že z pohľadu nás majú mať všetci ľudia na svete rovnaké práva.“ Výrok neskôr vysvetľoval na blogu tak, že nejde o základné ľudské práva, ale aj politické práva či právo na pobyt. „Písal som to preto, lebo som presvedčený, že politici majú v prvom rade hájiť záujmy tých, ktorí ich volili.“

V polovici januára pridal: „Nechcem žiť v spoločnosti, kde sa narodí viac moslimských detí ako nemoslimských.“ To už pobúrilo aj jedného z moslimov na kandidátke: „Rozhodne nezdieľam názory pána Sulíka,“ napísal Denníku N lekár Zaher Mahmoud z Lučenca z 57. miesta kandidátky.

Na Sulíkovej strane je podpredseda a dvojka strany Ľubomír Galko. Ešte v novembri Galko na Facebooku zdieľal článok o moslimskom futbalistovi, ktorý odmietol podať ruku reportérke so statusom: „Sorry, ale ja ich tu nechcem. Zahlušte ma, ale nechcem na Slovensku ľudí tejto inej kultúry.“ Neskôr však povedal, že výrok nebol šťastný.

O Sulíkovi

Na druhej strane stojí napríklad poslanec Martin Poliačik, ktorý patrí k výrazným tváram strany. Poliačik je aj jedným zo signatárov Výzvy k ľudskosti.

„Povedala som Richardovi Sulíkovi otvorene, že toto je parket, ktorý by sme mali vynechať. My nepotrebujeme tému utečencov,“ pridáva sa ku kritikom Sulíka poslankyňa jeho strany Lucia Nicholsonová a dodala, že to ide zo Sulíkovho vnútra a nedá sa s tým nič robiť.

Opatrne Sulíkove vyjadrenia kritizuje bývalý minister školstva a analytik INEKO Eugen Jurzyca, ktorý prešiel k SaS z SDKÚ. „Nie každá formulácia mi vždy bola blízka,“ povedal. Jurzycovi to hovorí aj jeho okolie, Sulík však podľa neho nie je na úrovni Fica, ktorý len straší.

Video: Keď Richard Sulík niečomu verí
Autorka: Martina Pažitková

Ani medzi voličmi neberú protiimigrantské postoje iba dobre. Napríklad 32-ročná volička SaS Jana, ktorú sme stretli v Trenčíne na predvolebnej akcii strany: „Je to v rozpore s liberálnosťou, ale je toľko zmätených politikov a rozporuplných názorov, že toto je vec, ktorú pri nich prehliadam.“

Pri téme utečencov vidieť, že strana nie je jednotná. „V ideálnom svete by mala byť jednotnejšia,“ povedal Poliačik.

V strane je napätie, ktoré však navonok až tak nevidno. Keď bola napríklad Lucia Nicholsonová kritická v rozhovore pre Denník N, vedenie nebolo nadšené. No ľudia z SaS to verejne nerozmazávali a hovoria o tom len mimo záznamu.

Práve Nicholsonová a Poliačik sú poslanci, ktorých voliči spomínajú a sú často aj v médiách. SaS im pritom kampaň neorganizuje, dostali na ňu 10-tisíc eur. Nepripravovali totiž program, a tak nie sú na bilbordoch a ani nie sú súčasťou tímov, ktoré chodia na mítingy. Sú aj nižšie na kandidátke – Nicholsonová na siedmom a Poliačik na ôsmom mieste. „Bolo mi to ľúto, lebo si myslím, že ma za tie štyri roky bolo počuť,“ komentovala to Nicholsonová.

Kampaň si robia najmä na webe – Nicholsonová má napríklad videá z osady, Poliačik rapuje o školstve.

Videá sú v SaS populárne, láka na ne voličov aj predseda. Ako prvé Sulík zverejnil video, kde hovorí len po nemecky, vysielali ho regionálne televízie. „Aby ľudia, ktorí bežne nemajú prístup k internetu, videli, že existuje politik, ktorý si v zahraničí dokáže otvoriť ústa, povedať svoje a že je vysoký predpoklad, že budem dupať za záujmy Slovenska,“ vysvetlil.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Štvorka z bilbordov: Ľubomír Galko, Richard Sulík, Jana Kiššová a Jozef Mihál. Foto N – Tomáš Benedikovič

Galko predsedom?

Aj keď členovia strany hovoria, že teraz riešia parlamentné voľby, do popredia sa dostáva aj otázka, kto bude SaS viesť, keď Sulík odíde.

Voľby predsedu budú u liberálov už budúci rok a Sulík pri tých posledných hovoril, že už zrejme nebude kandidovať.

Teraz je v zvláštnom postavení – je europoslanec a doteraz nepovedal, čo urobí po voľbách. Povedal jasne len to, že ak by boli vo vláde, vráti sa na Slovensko a svoje miesto v Bruseli prenechá pravdepodobne Lucii Nicholsonovej. Čo spraví, ak skončia v opozícii? „To, čo bude najlepšie pre stranu,“ hovorí bez toho, aby vysvetlil, čo to je.

Sám Sulík na mítingu hovorí, že hľadá nástupcu. Bude to Galko, ktorý je dvojka na kandidátke? „Ľubo Galko je jedna alternatíva, ale uvidíme,“ povedal Sulík.

Práve predseda je pritom pre SaS kľúčový. Vidieť to aj z prieskumu Focus, podľa ktorého ich voliči volia SaS pre najlepší ekonomický program, silného lídra a pre boj proti korupcii. Keď sa pýtame voličov SaS na mítingu v Trenčíne, mnohí poznajú len Sulíka, párkrát padne aj meno Poliačik.

Zvláda aj konšpirácie

Hlavným a najzaujímavejším programom mítingov je diskusia s predsedom.

Nejde o moderovanú diskusiu, ako má napríklad Most-Híd, je to viac nenútené a postavené na Sulíkovi. Stojí opretý o bar, kde má položený pohár s bielym vínom. Keď treba, prechádza sa, aby videl aj na ľudí na druhej strane miestnosti, ktorá je plná. Je tu asi 60 ľudí. Väčšina je staršia, pod 30 je ich tu len pár.

Sulík je pohotový, odpovedá aj na problémové otázky. Keď sa muž v stredných rokoch začne pýtať na konšpiračné teórie a či USA neriadi Merkelovú, vysvetlí mu, že to tak nie je. A to sa sám do Merkelovej púšťa často. Pokojne odpovedá aj staršej pani, ktorá chce, aby vláda obnovila zavreté fabriky. Sulíkovu dlhšiu odpoveď si už nevypočuje, ponáhľa sa na autobus.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Na debate v Trenčíne Richard Sulík ľudí zaujal. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ešte do februára mala diskusia so Sulíkom tému utečenecká kríza, a tak to aj strana prezentovala na plagátoch, keď však téma v spoločnosti utíchla, zmenili názov na „o riešeniach pre Slovensko“. O utečencoch je podľa Sulíka správne diskutovať, pretože to ľudia chcú počuť. Keď sa ho pýtame na zdravotníctvo, hovorí, že aj to doplní.

„Naša kampaň je skôr diskusia ako estrádna šou,“ rozpráva po debate s ľuďmi Sulík. Kampaň pred eurovoľbami mali postavenú na kabarete so skečmi. Zvažovali to opäť, rozmýšľali aj nad kampaňou na lyžiarskych svahoch, v nákupných centrách či na námestiach.

Takto je to podľa neho lepšie ako nalákať niekoľko stoviek ľudí na umelca a hovoriť tam trápne vtipy. „Viete, že neprišli kvôli gulášu či Nikodýmovi, ale preto, aby vás počuli a vyjasnili si s vami veci,“ povedal. Aj keď je takýchto ľudí menej, sú podľa neho „ambasádormi SaSky“.

Najnepríjemnejšie sú preňho pád vlády Ivety Radičovej a Sasanka, kádrovanie svojich členov na stretnutiach s Mariánom Kočnerom z mafiánskych zoznamov. Na pád vlády sa pýtajú často. Zaujíma to aj pani v hľadisku v Trenčíne. Radičovej koniec ju mrzí.

„Spravili sme chybu, že sme neodišli pred hlasovaním. Ak by sme odišli, stiahli by to,“ hovorí nám na konci akcie. Je presvedčený, že SaS bude v parlamente. Ak by boli vo vláde, už by sa to, čo pri eurovale, podľa neho nezopakovalo.

Ako sa poučil a aké má ego

Sulík pád vlády riešil aj bez otázok a koncom januára zverejnil SMS, ktoré si s Radičovou vymieňali. Keď k pádu vlády zvolali tlačovku jeho niekdajší najbližší spolupracovníci Juraj Miškov a Daniel Krajcer (Skok), Sulík im odpovedal videom, ktoré sa stalo hitom internetu. „Plne s týmito dvomi pánmi súhlasím a očakávam, že aj macko Uško a chrobák Truhlík vyzvú všetky ostatné zvieratká v lese, aby sa k celej situácii postavili ako chlapi a dívali sa do budúcnosti,“ hovorí vo videu a trhá mu kútikom úst.

Video: Sulík o mackovi Uškovi a chrobákovi Truhlíkovi

Sulíkovi pád vlády vyčíta aj 24-ročný Richard Janáček. Študuje v zahraničí, popritom podniká v Trenčíne, má kaviareň. Je rozhodnutý voliť SaS, volil ju aj predtým. Ak by nedal hlas Sulíkovi, dostal by ho Matovič. Ten sa dostal prvýkrát do parlamentu v roku 2010 na konci kandidátky SaS, dnes má jeho OĽaNO vyššie preferencie ako SaS.

Študent a podnikateľ Janáček hovorí, že SaS pôjde voliť aj preto, že je na hranici zvoliteľnosti. Sulík je mu ako bývalý podnikateľ sympatický. Aj preto, že je veľmi aktívny a popri politike napísal aj knihu o varení. Aj Janáček jednu dostane. Sulík ich rozdáva na konci diskusie, dostane ju len ten, kto sa niečo opýtal.

Pád vlády sa ani podľa voliča Janáčka nezopakuje, lebo Sulík sa už poučil. „Som za to nahnevaný, lebo si myslím, že zapracovalo jeho mužské ego. Mohol sa zohnúť a ešte zapracovať. Nie je pravda, že na tom nemá vinu, časť má.“

„Nepokladám sa za politika s veľkým egom. Veľa vecí znesiem, preglgnem a mávnem rukou. Ale myslíte si vážne, že som išiel do politiky, aby som sa podpísal pod miliardu alebo dve miliardy do Grécka, hlavne keď som predtým sľúbil, že tam nepošlem ani cent?“ reaguje po diskusii menej pokojne ako počas nej, keď sa ho na voliča pýtame neskôr. „Od začiatku som na to upozorňoval a dodržiavali sme len sľub. Toto nazvať egom nepovažujme za korektné,“ dodal.

Ako ísť do volieb a s kým sa spojiť

Pri SaS sa dlho nevedelo, ako vlastne pôjdu do volieb. Prvá alternatíva bola koalícia. Sulík dlho otáľal s tým, či sa s niekým budú spájať. Až v septembri definitívne pochovali spojenie mladých pušiek, ktoré vzniklo pri protestoch proti kauze CT. Spojili sa len Matovič s Lipšicom.

Za rozhodovaním boli zrejme aj interné prieskumy, podľa ktorých by trojica SaS-OĽaNO-Nova nemala ani súčet preferencií jednotlivých strán, ale dokonca menej.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Pred voľbami vydal kuchársku knihu. Foto N – Tomáš Benedikovič

S SaS chcel ísť do volieb aj Ľudovít Kaník, toho napokon odmietli a on prišiel s vlastnou stranou. Na kandidátku SaS sa na poslednú chvíľu ponúkal aj odídenec a bývala pravá ruka Sulíka Juraj Miškov. Chcel pre svojich ľudí tretinu kandidátky. „Z mojej strany to bolo ústretové gesto, lebo čísla v prípade SaS nevyzerajú priaznivo,“ odôvodňoval to Miškov. Skok má dnes v prieskumoch okolo percenta.

„Dva roky na nás kydali a teraz prišli, akoby sa nechumelilo,“ napísal vtedy na Facebooku Galko.

SaS napokon na kandidátku vzala dvoch členov OKS – Ondreja Dostála a Ivana Kuhna. Obaja sú v prvej tridsiatke.

Na spojenie so Skokom sa pýtajú aj ľudia na mítingu. Podpredsedníčka Jana Kiššová im však vysvetľuje, prečo sa to nedá: „Sme v konkurenčnom boji a nemáme na to dôvod.“ Nemajú sa podľa nej ani s kým spájať. Sieť, Nova a KDH sú konzervatívne strany. Most-Híd tiež nie je liberálna. Pri OĽaNO sa to nedá určiť. Ak však budú vo vláde, tak sa nebojí, že by sa s nimi nevedeli dohodnúť.

Koncom januára potom Sulík vyzval voličov malých strán, aby volili SaS, aby ich hlasy neprepadli: „Zvážte, prosím, či nedáte hlas SaS, ktorá je za slobodu, za reformy a pri ktorej máte istotu, že nepôjde s Ficom,“ napísal voličom SDKÚ, Šance, Tipu a strany Skok na Facebooku.

Čo sa pokazilo s Procházkom

Komplikovaný vzťah má strana aj so Sieťou. „Rado Procházka pre mňa nie je líder, a to ani svojimi povahovými vlastnosťami. Vnímam ho ako ješitného chlapa, ktorý nevie spolupracovať,“ povedala v rozhovore Nicholsonová. Aj Ľubomír Galko hovorí, že pravica nemá lídra, hoci Procházku by si ako premiéra vedel predstaviť.

Vzťah SaS a Procházku bol pritom ešte pred dvomi rokmi idylický, vzájomne sa vo voľbách podporovali.

Keď Peter Osuský (SaS) odstúpil z boja o prezidentský palác, SaS podporila za prezidenta Procházku. Sulík mal však podmienku, že si nezaloží vlastnú stranu. Procházka sľúbil, že ak sa nestane prezidentom a ostane poslancom, tak do konca roku 2015 nezaloží vlastnú stranu. A tak keď sa prezidentom nestal, odišli z parlamentu a založili Sieť.

Procházka za odplatu v eurovoľbách podporil SaS, hoci dodal, že má konzervatívnejšie postoje. Vzťahy už boli naštrbené. V SaS sa cítili založením Siete podvedení.

Sulík to ukázal aj v januári tohto roku, keď Procházka odmietol prísť do debaty s ním a so šéfom SNS Andrejom Dankom. „Líder drží slovo, líder neotáča v zásadných veciach, líder neklame, líder nemá problém vysvetliť, ako financuje svoju kampaň, líder nezdupká z tlačovej besedy prezidenta, líder sa neponúka svojmu súperovi,“ odkázal mu Sulík na Facebooku.

A neodpustil si dôvetok: „Dlho som bol ticho, odpustil som si komentáre, dokonca som Procházku prednedávnom pochválil, ale už stačilo. Čo to chce byť za lídra pravice, ktorý len čaká na to, aby išiel so Smerom do vlády, a navyše zľakne sa už aj mňa s Dankom? Len sa klameme, ak si myslíme, že tento človek bude lídrom pravice.“

Dnes predseda SaS hovorí, že by chcel byť v pravicovej reformnej vláde, a jeho podpredsedníčka Jana Kiššová voličov presviedča, že budú spolu vedieť spolupracovať.

Kiššová spolu s ďalšími autormi programu strany majú na starosti ďalšiu čast mítingov, kde diskutujú s podnikateľmi – ich hlavnými voličmi. Na mítingu v Trenčíne s ňou boli Eugen Jurzyca, ktorý do SaS prišiel z SDKÚ, a Jozef Rajtár, ktorý nie je zatiaľ v parlamente. Ani Kiššová sa tam najskôr nedostala, prekrúžkovali ju iní a ona sa tam dostala len ako náhradníčka, keď Sulík odišiel do europarlamentu. Na kandidátke je však vysoko, má číslo 3.

Nejde o takú výraznú časť ako diskusia so Sulíkom. Témou sú najmä dane, odvody, podnikateľské prostredie, politici viackrát zopakovali, že analytici z INESS ich ekonomický program zhodnotili ako najlepší zo všetkých strán. V miestnosti je pri stole asi 20 ľudí. Pýtajú sa aj na to, či sa vôbec SaS dostane do parlamentu.

Pred voľbami o to bojujú naplno, improvizujú, zapojili sa aj do štrajku učiteľov. Rodičov vyzvali, aby svoje deti od 6 do 10 rokov, ktoré nemajú kam ísť, priviedli do ich sídla v Liberálnom dome.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

SaS

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie