Denník N

Muž pri pôrode? Urobte z toho zmluvu, ktorá sa dá bezdôvodne zrušiť, radí dula a psychologička Celušáková

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Otcovia v plienkach je seriál rozhovorov o otcovstve od Michala Červeného a Rasťa Kačmára, v ktorom s odborníkmi aj s inými rodičmi hľadajú odpovede na to, ako byť lepším otcom. Rozhovory budú vychádzať týždeň po týždni v Denníku N, nájdete ich aj v podcastovej forme v aplikácii Denníka N či na Spotify či Apple podcastoch. Sledovať ich môžete aj na Instagrame. Všetky vydania nájdete na stránke Otcovia v plienkach, na ktorej si môžete zapnúť aj odber upozornení na nové vydania e-mailom.

Nemali by sme ignorovať, že prítomnosť muža pri pôrode môže ovplyvniť intímny vzťah páru, hovorí dula a psychologička Hana Celúšaková v ďalšej časti série Otcovia v plienkach, ktorá je o pôrode.

Prítomnosť muža pri pôrode odporúča, no tvrdí, že ak tam pôjde „nasilu“, nebude to dobré ani pre jednu stranu.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • kto by mal nahradiť muža pri pôrode, ak tam nechce alebo nemôže ísť;
  • čo je bonding a či môže prebehnúť aj na tele muža;
  • ako komunikovať s personálom, ak nekomunikuje dostatočne citlivo.

Jedna z vecí, nad ktorou páry rozmýšľajú počas tehotenstva, je predpôrodný kurz. Odporúčate, aby naň išli?

Predpôrodný kurz môže byť pre nastávajúcich rodičov obrovskou pomocou; dozvedia sa, ako pôrod prebieha, ako môže budúci otec pomôcť partnerke. Kurz by však mal ísť informačne ďalej, mal by byť prípravou aj na rodičovstvo. Malo by sa na ňom informovať aj o tom, čo sa deje v šestonedelí – v prvých týždňoch po pôrode, čo potrebuje mama, čo bábätko. Pôrodom sa vôbec nič nekončí, naopak, rodičovstvo sa iba začína. Keď sa dieťa narodí, už nemáte toľko času čítať a pripravovať sa.

Dôležité je aj to, aby kurz poskytol mužovi realistický obraz o tom, ako vyzerá žena, keď rodí, aké sú jednotlivé fázy pôrodu, čo sú to kontrakcie… Potom si aj muž vie skôr povedať, či je preňho účasť pri pôrode o. k.

Vy takýto kurz vediete. Pozorujete na ňom, že by sa muži v uplynulých rokoch začali viac zaujímať o tieto témy?

Vnímam veľký posun. Keď sme začínali robiť predpôrodné kurzy, bolo ťažké motivovať mužov, aby prišli aspoň na jedno stretnutie kurzu, kde sme hovorili o pôrode. Teraz zväčša chcú byť na celom kurze a počuť všetky témy, čo je veľmi dobré. Stávajú sa vďaka tomu súčasťou celého procesu prípravy na rodičovstvo a pomáha im to, aby chápali, prečo žena robí konkrétne voľby. Spoločne si tak môžu vytvárať zdroje na to, aby zvládli obdobie po pôrode.

Viac mužov je zjavne aj pri pôrodoch. 

Koncept, že muž je pri pôrode, je relatívne nový. Väčšinou ženy sprevádzali iné skúsené ženy, najmä z rodiny, ale aj z komunity – venujúce sa pôrodom. Až s presunom pôrodov do pôrodníc a s presunom starostlivosti o rodiacu ženu na pôrodné asistentky v nemocnici sa zistilo, že ženám chýba počas pôrodu podpora. Pôrodné asistentky majú viac úloh v monitorovaní zdravotnej starostlivosti, nemajú priestor robiť kontinuálnu podporu, ktorú žena veľmi potrebuje. Ženy na to reagovali tak, že si do pôrodníc začali volať svojich partnerov.

Paradoxne to niekedy zhoršilo situáciu, pretože personál predpokladá, že ak je so ženou sprevádzajúca osoba, oni tam nemusia chodiť tak často. Rátajú s tým, že sa páry pripravili, no tie potom zostávajú v pôrodnici osamelé. V takom prípade môže byť prítomnosť otca pri pôrode pre neho samotného preťažujúca – zrazu môže mať pocit, že musí monitorovať postup pôrodu, rozoznať prípadné komplikácie a podobne. Keď má obavy a k tomu sa pridá takáto zodpovednosť, je ťažké zvládnuť to bez úzkosti.

Mali by sme si povedať, že otcovia v pôrodnici sú obrovský prínos, ale ich úloha je emocionálna podpora ženy, nie monitorovanie zdravotného stavu. Muž má vedieť, že je tam niekto iný, kto sa stará o tieto záležitosti. Ak sú zanechaní v osamelosti a pôrod nebeží dobre, môže to aj muža traumatizovať. Začne mať pocit, že to nezvládol, nebol oporou, a môže prežívať pocity zlyhania.

Čo má muž robiť, ak nechce byť pri pôrode?

Prítomnosť pri pôrode by mala byť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Otcovia v plienkach

Pôrody

Rodičovstvo

Rozhovory

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie