Denník N

Janckulík: Chcem, aby bolo počuť v parlamente aj hlas z Oravy

Prečo sa človek, ktorý nikdy nebol v žiadnej politickej strane zrazu rozhodne vstúpiť do politiky?

Nebol som spokojný so životnou úrovňou obyvateľov Oravy, hlavne so službami v zdravotníctve, či s cestnou infraštruktúrou. Pri mojej podnikateľskej a záchranárskej činnosti sa stretávam s rôznymi osudmi ľudí. S ľuďmi, o ktorých sa nedokáže postarať štát, či ľuďmi, s ktorými sa pre „necitlivé“ zákony vo vzťahu k ich sociálnym a zdravotným problémom život nemazná a z toho dôvodu často dochádza ku tragédiám. Bolo mi jasné, že ako radový občan či záchranár život ľudí v týchto a iných problémových situáciách nedokážem ovplyvniť, že nedokážem zmeniť to, čo nie je v poriadku a komplikuje život ľudí na Orave. Uvedomil som si, že o konkrétnych problémoch treba hovoriť tam, kde je situáciu možné zmeniť. Preto som sa pred dvoma rokmi rozhodol kandidovať ako nezávislý za poslanca do zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.

Podarilo sa vám v žilinskom krajskom zastupieľstve niečo zmeniť?

Začiatky neboli ľahké, nezávislému poslancovi sa pri ostrieľaných poslancoch-straníkoch prebíjalo ťažko. Aj napriek tomu som pomohol výraznou mierou v Námestove pri otvorení novej kardiologickej ambulancie, dvoch chirurgických ambulancií, zubnej ambulancie, podarilo sa mi vybaviť v zdravotnej poisťovni navýšenie limitov pre viaceré ambulancie. Čo umožnilo, aby sa skrátili neúmerné dlhé čakacie doby na vyšetrenie.

Ako ste sa dostali do strany #SIEŤ?

Ponuku na vstup som dostal priamo od Rada Procházku a keďže je #SIEŤ výrazne zameraná na pomoc regiónom, tak som túto ponuku prijal. Prijal som ju aj z dôvodu neustáleho zhoršujúceho sa podnikateľského prostredia a vytvorenia lepších podmienok pre dobrovoľných záchranárov. Dôvodom ísť do veľkej politiky bolo pre mňa aj to, že na hornej Orave sme organizovali dve veľké petičné akcie za navrátenie dialýzy do Oravskej polikliniky v Námestove a za využitie skeletu rozostavanej námestovskej nemocnice na zdravotnícke či sociálne účely. Pod tú prvú petíciu sa podpísalo 20 tisíc ľudí, pod tú druhú 8 tisíc občanov Námestova a hornej Oravy. Žiaľ, hlas ľudu nebol vypočutý. Ďalším dôvodom zastávať sa ľudí z Oravy v najvyššom

zákonodarnom zbore je priam provokačná ignorácia budovania rýchlostnej cesty R3, či rozdávanie sociálnych balíčkov, ktoré diskriminujú niektoré regióny a ich obyvateľov.

Na Orave ste známy práve tým, že od roku 2008 pomáhate ľuďom v ťažkých situáciách. Čo je hlavným cieľom Oravského záchranného systému?

Je to občianske združenie, ktoré svoju činnosť vykonáva bezplatne a jeho činnosťou je prevažne vyhľadávanie nezvestných osôb v horskom teréne a vo vode. K vzniku tohto záchranného systému nás podnietila jedna nešťastná strata ľudského života, tak sme si spolu s ďalšími chlapmi povedali, že urobíme všetko pre to, aby sa už takéto veci nediali.

Aké sú doterajšie výsledky tohto združenia?

Keď sme toto združenie zakladali povedali sme si, že ak sa nám podarí za 5 rokov zachrániť čo i len jeden ľudský život, bude to mať význam. Za 7 rokov sa nám podarilo zachrániť už vyše 30 ľudí živých. Žiaľ, musím skonštatovať, že sme našli aj viac ako 30 ľudí mŕtvych, ktorí boli dlhodobo nezvestní. Pre pozostalých však má ich nájdenie veľký význam, pretože ich drahí aj oni sami tak našli pokoj.

Na kandidátke #SIETE ste na zvoliteľnom ôsmom mieste. Čomu sa budete v prípade úspechu v parlamente venovať?

Mojou prioritou je zlepšiť zdravotné a sociálne služby, katastrofálny stav ciest v regióne a pomôcť rozbehnúť cestovný ruch na Orave s dôrazom na budovanie cyklotrás. Určite je toho viac, v čom potrebuje Orava aj pre svoje špecifiká viac pozornosti zo strany štátu: nutne to potrebuje oravské poľnohospodárstvo, školstvo, zamestnanosť ľudí, aby živitelia rodín nemuseli cestovať za prácou niekoľko sto až tisíc kilometrov, veď odlúčenie sa často podpisuje pod rozpad rodiny.

Ktoré miesto na Slovensku by mal vidieť každý zahraničný turista, ktorý príde na Slovensko?

Oravu, samozrejme. (smiech)

objednávateľ: #Sieť, Röntgenova 28, 851 01 Bratislava, IČO: 42 362 644
dodávateľ: LP Promotion, s.r.o., Uránová 2, 821 02 Bratislava, IČO: 36 658 197
dodávateľ priestoru: N Press, s.r.o., Jarošova 1, 831 03 Bratislava, IČO: 46 887 491

Teraz najčítanejšie