Denník N

Prokurátorka Bizoňová: Za ukradnutie 25 miliónov zo štátneho rozpočtu môže byť podmienka

Prokurátorka Lucia Bizoňová pracuje na Úrade špeciálnej prokuratúry dva roky. Venuje sa ekonomickej trestnej činnosti. Foto N - Vladimír Šimíček
Prokurátorka Lucia Bizoňová pracuje na Úrade špeciálnej prokuratúry dva roky. Venuje sa ekonomickej trestnej činnosti. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prokurátorka Lucia Bizoňová zo špeciálnej prokuratúry sa v rozhovore vracia aj k tomu, ako ju čítanie vládnej novely vyprovokovalo, aby verejne vystúpila proti výraznému znižovaniu trestov pre páchateľov ekonomickej trestnej činnosti a korupcie. O pláne vlády Roberta Fica zrušiť špeciálnu prokuratúru hovorí, že „v snahe odstrániť alebo zničiť pár ľudí sa vyhodí do vzduchu celé mesto“.

V rozhovore sa ešte dočítate:

  • v čom považuje návrhy vlády týkajúce sa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za nebezpečné;
  • prečo môžu motivovať k páchaniu zlodejín;
  • či bude pokračovať vyšetrovanie mocných a vplyvných;
  • prečo sa obáva, že krajské prokuratúry nemajú šancu zvládnuť vyše tisíc živých prípadov, ktoré majú zdediť po zániku ÚŠP.

Už sa začínate baliť v kancelárii alebo zatiaľ nikam neodchádzate?

Nezačíname sa baliť ani nikam neodchádzame. Aj dnes (štvrtok) dozorujem prebiehajúcu akciu Národnej kriminálnej agentúry. Nie sú stopnuté žiadne aktivity, vyšetrovania ďalej bežia. Pokiaľ ide o vytýčené pojednávania, stále som v tom, že na ne pôjdem. Dávam si ich do kalendára a beriem to tak, že to budú stále moje aktivity.

Čo vám ako prvé napadlo, keď ste sa na Mikuláša dozvedeli, že Ficova vláda chce expresne zrušiť špeciálnu prokuratúru už k 15. januáru budúceho roka?

Samotné zrušenie nebolo prekvapujúce, všeobecne sme to očakávali. No dúfali sme, že to nebude úplne takým hurá systémom.

Pôvodne vláda zvažovala zrušenie k 1. marcu a zrazu to bol 15. január.

Trošku to vnímame tak, že v snahe odstrániť alebo zničiť pár ľudí sa vyhodí do vzduchu celé mesto. Niektoré prípady mám v dozore dlhšie a pociťujem obavu z toho, čo s nimi bude. Niektoré veci navzájom súvisia, a ak sa rozdelia na rôzne krajské prokuratúry a tie navzájom nebudú spolu komunikovať, obávam sa, či všetko, čo bolo doteraz urobené, nebude zbytočné. Či už to nebude odsúdené, alebo tresty budú zanedbateľné. Úprimne povedané, nepripadá mi to úplne fér. Chápem, že sú tu nejaké exponované kauzy, na ktoré sa zameriavajú, ale to nie je všetko, čo dozorujeme. Je to len zlomok. Sú tu aj veci, ktoré nie sú zverejnené, nie sú také exponované, a je mi ich ľúto.

Má na vás nejaký vplyv, že tisíce ľudí vyšli do ulíc na obranu ÚŠP?

Určite áno, bolo to pre nás veľmi príjemným prekvapením. Už do tlačovej konferencie, ktorú sme mali s kolegami v Starej Lesnej, kde sme mali školenie, sme išli spontánne. Podporu ľudí reflektujeme. Chodili nám podporné správy, tie na nás pôsobia povzbudzujúco.

Čo bolo pre vás rozhodujúce, že ste sa rozhodli začiatkom minulého týždňa verejne vystúpiť na spomínanej tlačovej besede, na ktorej ste s kolegami upozorňovali, aké dôsledky môže mať novela trestných kódexov – napríklad, že oligarcha blízky Ficovi Miroslav Výboh môže uniknúť súdeniu, lebo jeho skutok bude premlčaný.

Impulzom, prečo vystúpiť, bol moment, keď sme si čítali návrh zákona a pri jednotlivých ustanoveniach sme zrazu zisťovali, že dobre, v tejto veci to bude znamenať toto a toto. V tejto to zase bude premlčané, čiže koniec, nič z toho. Vnímam to tak, že som sa snažila mnohé prípady zachrániť, prácu vyšetrovateľov, ktorí na nich robili, ale aj svoju robotu.

A v konečnom dôsledku zabrániť tomu, aby sa niektoré navrhnuté ustanovenia pretavili do spoločenského života. Primárne sa venujem ekonomickej trestnej činnosti, pre ľudí je to veľmi abstraktné, berú to, že sa ich to netýka, ale opak je pravda. Aj v prípade znižovania trestných sadzieb, keď si pospájame určité súvislosti, to má veľký vplyv na bežný život ľudí.

Pri čítaní návrhu ste mali dojem, že je to šité na politicky exponované kauzy s cieľom, aby sa pomohlo vplyvným či už obvineným, alebo obžalovaným?

Politicky exponované kauzy nedozorujem. Skôr som videla, aké to bude mať dôsledky na prípady, ktoré dozorujem, a že sa to akoby popri tom zvezie. Niektoré možno pôjdu do stratena vzhľadom na ich rozsah, niektoré sa zastavia pre premlčanie, niekde naozaj hrozí uloženie podmienečného trestu pre daňové úniky vo výške 25 miliónov eur. S prepáčením, „ukradnúť“ 25 miliónov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Ficova vláda

Maroš Žilinka

Robert Fico

Smer

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie