Na Západe musia učitelia brigádovať v sklade a deliť sa o izby, ukazuje Draxler

Minister školstva na svojom Facebooku zverejnil dva články, ktoré majú dokázať, že ani učitelia v Spojených štátoch či vo Veľkej Británii na tom nie sú dobre. Niektorí učitelia nerozumejú, čo nimi chcel povedať.

Minister školstva Juraj Draxler. Foto N – Tomáš Benedikovič

Druhým dňom pokračuje štrajk časti vysokoškolských pedagógov na sedemnástich vysokých školách, ktorí sa rozhodli podporiť požiadavky učiteľov zo základných a stredných škôl na zvýšenie platov a zlepšenie podmienok na školách. Podľa odhadov štrajkového výboru sa zatiaľ zapojilo asi štyristo pedagógov.

Minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru) štrajk včera nazval „symbolickým gestom jednotlivcov“. V noci potom na svojom oficiálnom profile na Facebooku zverejnil dva texty z britského denníka Guardian a amerických novín New York Times, ktoré vykresľujú situáciu tamojších učiteľov.

Články ukazujú, že aj americkí a britskí učitelia majú nízke platy, pre ktoré majú problém uživiť rodinu či zobrať si hypotéku.

draxler-facebook
Kliknutím obrázok zväčšíte

Spoločné izby a brigáda na vysokozdvižnom vozíku

Text Guardianu z vlaňajšieho apríla opisuje skúsenosti londýnskych pedagógov, ktorí si pre malé platy prenajímajú domy a v dvojici alebo dokonca aj trojici sa delia o izby. Iné príklady hovorili o učiteľoch, ktorí si v hlavnom meste nemohli dovoliť platiť nájom, a tak dochádzali do práce aj tri-štyri hodiny.

Takmer päť rokov starý článok New York Times zasa tvrdí, že až 62 percent amerických učiteľov si musí zarábať aj mimo školy, napríklad na brigádach. Spomína napríklad oceňovaného pedagóga s rodinou s dvomi deťmi, ktorý po práci v škole jazdil do jedenástej večer v sklade na vysokozdvižnom vozíku.

Nielen na Slovensku učitelia štrajkujú. foto N – Tomáš Benedikovič
Nielen na Slovensku učitelia štrajkujú. foto N – Tomáš Benedikovič

„Šokuje ma, keď sa občas v rozhovoroch s ľuďmi na Slovensku stretávam s prehnane optimistickým pohľadom na to, ako sa žije na Západe, vrátane učiteľskej profesie,“ vysvetľoval Draxler pod svojím statusom. „Hradiť si napríklad z platu, ktorý pre občana inej krajiny môže vyzerať veľmi dobre, životné náklady vo veľkom britskom meste nie je len tak.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |