Denník N

Leško, Vašečka, Šimečka, Kostolný: Toto je Ficova amnestia a pokus o okupáciu Slovenska

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

O prezidentských voľbách, protestoch, rušení špeciálnej prokuratúry v bratislavskom Divadle P. O. Hviezdoslava v stredu diskutovali Marián Leško, Michal Vašečka, Martin M. Šimečka a Matúš Kostolný. Prečítajte si prepis diskusie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred mesiacom sa naši čitatelia pýtali, kedy ísť protestovať, a ty si, Maroš, na to zareagoval takto: „Dôvody na protesty sú ešte pred nami. Trpezlivosť. Náš čas príde, keď to bude naozaj potrebné, keď pôjde o niečo veľké a zásadné.“ Zdá sa, že ten čas už prišiel, je to tak?

Marián Leško: Samozrejme, že všetci vieme, že ten čas prišiel. Ak je v štáte nejaká kasta, ktorá je nedotknuteľná, tak všetci ostatní sú občania druhej kategórie. Ak raz máme v ústave napísané, že ľudia sú si rovní pred zákonom, tak by to malo platiť. Zjavne je veľká skupina ľudí, ktorá si to neželá a robí všetko pre to, aby sa vrátil predchádzajúci systém, keď sa výkonní pracovníci korupčného systému a jeho beneficienti, politickí organizátori systémovej korupcie opäť mohli tešiť z beztrestnosti. Ak už by toto nebol dôvod vyjsť do ulíc, neviem si predstaviť, aký vážnejší by sme mohli mať.

Je možné, že protesty majú na ľudí aj pozitívny terapeutický účinok? 

Milan Šimečka: Samozrejme. Existujú štúdie, ktoré sa zaoberajú protestmi, a tie napríklad hovoria, že keď príde veľa ľudí, tak nabudúce si aj tí, ktorí neboli, povedia, že keď už je tam veľa ľudí, ideme aj my. A majú z toho dobrý pocit. Existujú, samozrejme, aj iné možnosti, ako sa masovo rozveseliť. V Iráne majú teraz veľký problém, je tam diktatúra a nejaký 70-ročný bielovlasý pán taxikár tancoval a spieval na ulici a ľudia okolo neho. To video sa stalo natoľko virálne, že režim to zakázal a obvinil taxikára z protiislamského správania. Tieto režimy neznášajú, keď sa ľudia radujú. Ich to vážne ohrozuje. Ničím ich nenaštvete viac ako tým, že sa budete radovať zo života.

Michal Vašečka: Plní to aj veľmi významnú psychoterapeutickú funkciu. Prídete tam celý nešťastný, frustrovaný z toho, čo sa deje, a odchádzate po dvoch hodinách v podstate šťastný. Mnohí ľudia z vonku, ktorí pochopili, čo sa na Slovensku deje, mi sami povedali, že musíme proti tomu protestovať. Hovorila mi to minulý týždeň aj moja poľská kolegyňa, s ktorou som robil rozhovor; pozerala sa na fotku Roberta Fica z 30. septembra na Súmračnej a povedala: „Michal, on po prostu wyglada jak Al Capone!“ Ja som na to povedal: „No vidíš, tak už tomu rozumiete aj v Poľsku!“

V utorok sa uskutočnil druhý protest, ktorý organizovali opozičné strany a podľa odhadov v Bratislave bolo 10- až 15-tisíc ľudí, raz toľko ako na prvom proteste. Čo nám to hovorí o nálade v spoločnosti? 

Michal Vašečka: Nemáme ešte dáta. Je to kritická masa ľudí, musia si tú frustráciu prísť nejakým veľmi slušným spôsobom vybiť. Keby bola frustrovaná tá druhá strana, tak to vyzerá trošku ináč. Hovorí to o tom, že krajina sa predsa len za posledné roky trochu zmenila. Nie úplne zanedbateľná časť krajiny je mentálne naozaj v 21. storočí a niečo také, čo teraz prišlo, nezapadá do ich sveta. Ale tie čísla ešte prídu.

Niektorí si možno mysleli, že špeciálna prokuratúra až tak ľudí nezaujíma, ale zdá sa, že áno. 

Matúš Kostolný: Dovolil by som si tvrdiť, že nie až tak veľmi. Ľudia nechodia na demonštrácie kvôli Úradu špeciálnej prokuratúry. Je to veľmi dôležité a všetci chápeme, že je to zásadný zásah do právneho štátu, ale emóciu to nevyvoláva. Emóciu vyvoláva Robert Fico tým, čo robí, akým spôsobom to robí, ako rýchlo, agresívne a radikálne. Ľudia necelé tri mesiace po voľbách kričia, že dosť bolo Fica. V demokracii sú voľby moment, keď sa nanovo rozdajú karty, a ak tie voľby rešpektujeme a prijímame, že boli demokratické, slobodné a férové, tak výsledok volieb na nejaký čas za normálnych okolností akceptujeme. Všetci vieme, prečo je to u nás inak. Lebo sme si prežili dvanásť rokov s Robertom Ficom; vieme, čo tomu predchádzalo, a to vyvoláva emóciu, preto ľudia idú na demonštrácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Diskusie a podujatia

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie