Denník N

High 5ive: Ďalší umelecký blockbuster: Caspar David Friedrich je ťahákom zimy

Caspar David Friedrich - Pútnik nad morom hmly (ca. 1818, detail)
Caspar David Friedrich – Pútnik nad morom hmly (ca. 1818, detail)

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Keby mu to niekto na začiatku 19. storočia povedal, isto by len krútil hlavou. Svet si pripomína 250. výročie narodenia maliara Caspara Davida Friedricha a každý ho chce vidieť. V Hamburskej Kunsthalle otvorili výstavu k jeho jubileu a už sa predalo 50-tisíc vstupeniek. Dobehne minuloročného Vermeera s 600-tisíc návštevníkmi?

Postavy zamyslene hľadiace do krajiny, krivolaké zimné stromy, ruiny katedrál, vztýčené ľadové kryhy. Zdá sa, že hlavný predstaviteľ nemeckého romantizmu sa aj po dvesto rokoch triafa do nášho dnešného rozpoloženia. Melanchólia za miznúcou prírodou a harmonickým svetom. C. D. Friedrich k tomu ponúka vizuálny sprievod.

*

Ideálne prostredie, v ktorom si treba naživo vypočuť Adelu Mede, je nejaký komorný priestor so stlmeným osvetlením. Niečo také sa mi prednedávnom pošťastilo. Adela počas spievania kráčala pomedzi publikum, jej hlas nezosilnený mikrofónom a prichádzajúci z rôznych strán tak nadobudol ešte väčšiu intenzitu a autentickosť.

Komu sa takáto seansa v blízkej budúcnosti nepritrafí, môže počúvať Adelin nový album Ne Lépj a Virágra. Z jedného hlasu sa stáva niekoľko, preplietajú sa v ozvenách a rôznych jazykoch. Znie to, akoby ste sa prechádzali lužným lesom a kdesi spoza vŕby, spolu so šumom prírody, k vám jemne dolieha niečí tajný koncert.

*

Za vyše dvadsať rokov zozbieral Robert E. Jackson vyše desaťtisíc

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie