Denník N

Bieloruský denník: Bieloruská opozícia čoraz menej hovorí o silovom scenári zmeny moci. Prečo?

Ilustračné foto – Pixabay/Tumisu
Ilustračné foto – Pixabay/Tumisu

Zdá sa, že ani dobrovoľníci z Kalinovského pluku mu už toľko neveria.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Bieloruská revolúcia v roku 2020 bola vedome a dokonca zámerne pokojná. My, zástancovia zmeny, sme sa postavili proti všetkému nezákonnému a trestnému, čo Lukašenkov režim robil.

Všetko bolo v súlade so zákonom. Nenásilný protest. Pokojné pochody státisícov ľudí po celej krajine. Biela farba oblečenia a náramkov ako výrazný znak priaznivcov zmeny. Podania na polícii proti falšovaniu, hoci bolo jasné, že Lukašenkove bezpečnostné sily ich nebudú riešiť. Odvolávanie poslancov menovaných Lukašenkom podľa postupov predpísaných v zákonoch. Kvety ako odpoveď na údery obuškami a granátmi. Zdalo sa, že to bol jediný istý spôsob, ako vyhrať bieloruskú revolúciu.

Malo to – a stále má – veľký zmysel. Dôležité je nielen poraziť diabla, ale aj nestať sa diablom.

Lenže ako čas od roku 2020 plynul, nálada sa menila. Čoraz viac ľudí uverilo, že pokojný protest bol chybou – nadobudli presvedčenie sa, že treba vziať zbrane a brániť sa.

Po začiatku vojny na Ukrajine sa reči o mierových metódach odporu stali dokonca pohoršujúce. V susednej krajine je vojna, z územia Bieloruska lietajú rakety smerom na Kyjiv. Aké kvety? Ozývali sa silné hlasy, ktoré hovorili: nemáme si vyzúvať topánky, keď sa ideme postaviť na lavičku, ale radšej by sme mali lavičku chytiť do rúk a udierať ňou v reakcii na zločiny bezpečnostných zložiek.

Posilnili to aj nálady bieloruských dobrovoľníkov, ktorí bojujú na strane Ukrajiny proti ruským útočníkom. Verejní dobrovoľníci veľa hovorili o tom, že po oslobodení Ukrajiny budú so zbraňami pochodovať do Minska, aby zvrhli nezákonnú moc Lukašenka.

V prototype vládnej štruktúry bieloruskej opozície, Jednotnom prechodnom kabinete, dokonca vznikol mocenský blok na čele s bývalým vojakom Valerijom Sachaščikom. Zdá sa, že myšlienka potreby vybudovania vojenskej sily sa v demokratickom prostredí stala kľúčovou.

Po zjavne malých úspechoch ukrajinskej protiofenzívy v roku 2023 však téma silového scenára zmeny moci v Bielorusku utíchla. Tento scenár mal zjavnú súvislosť s víťazstvom Ukrajiny nad Ruskom. Keď sa víťazstvo Ukrajincov už nezdá byť také rýchle a jasné, silový scenár bieloruského vzdoru sa rozplynul.

Čo sa však stalo namiesto toho?

Vo všeobecnosti nič nové. Demokratické sily pokračujú v medzinárodnom tlaku na Lukašenkov režim. Naďalej podporujú Bielorusky a Bielorusov, ktorí sa stali obeťami represií. Naďalej zabezpečujú, aby boli demokratické štruktúry alternatívne k tým Lukašenkovým stabilnejšie. Pracujú na tom, aby demokratické krajiny rozlišovali medzi Lukašenkom a bieloruským ľudom. Začalo sa viac hovoriť o rokovaniach s predstaviteľmi režimu o prepúšťaní politických väzňov.

Vo všeobecnosti sa téma prepúšťania politických väzňov stala ústrednou v demokratickom diskurze. A stále je nezodpovedaných mnoho otázok. S kým rokovať, čo ponúknuť Lukašenkovi výmenou za ľudí, majú demokratické sily Bieloruska vôbec čo ponúknuť?

A, samozrejme, dôležitá je aj téma budúcich volieb – parlamentných v roku 2024 a prezidentských o rok neskôr.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Koľko je v Bielorusku politických väzňov?

Aktivisti za ľudské práva uznávajú v Bielorusku 1473 politických väzňov. To nezahŕňa väzňov, ktorí si už svoj nezákonný trest odpykali, ani tých, ktorí sa tohto statusu vzdali či už osobne, alebo prostredníctvom príbuzných. Je to tak: niektorí sa obávajú, že status politického väzňa by im spôsobil problémy v bieloruských záchytných centrách, kolóniách a väzniciach. A preto sa tohto statusu boja a aktivistov za ľudské práva žiadajú, aby ich príbehy nezverejňovali a status im neprideľovali.

Počet politických väzňov je v posledných mesiacoch stabilný. Áno, ľudí síce po odpykaní trestu prepustia z väzenia, ale Lukašenkov režim neustále zadržiava a odsudzuje ďalších občanov Bieloruska.

Správy o nových domových prehliadkach a zatýkaniach prichádzajú z miest a podnikov po celej krajine.

V celom Bielorusku robia domové prehliadky u pozorovateľov volieb v roku 2020

Centrum pre ľudské práva Viasna informovalo o hromadných prehliadkach u pozorovateľov prezidentských volieb v roku 2020, ktoré prebiehajú v celom Bielorusku. Bezpečnostné zložky prichádzajú do ich bydlísk, kontrolujú ľuďom telefóny a upozorňujú ich na trestnú zodpovednosť za „podporovanie extrémistických aktivít“. Zamestnanci nakrúcajú s niektorými pozorovateľmi takzvané „videá pokánia“.

Hoci postup pozorovania volieb je úplne zákonná medzinárodná prax. Existuje dokonca aj postup na oficiálnu registráciu pozorovateľov volieb. No v Bielorusku sa aj takáto činnosť vníma ako trestný čin. Pre Lukašenkov režim je hrozbou všetko, čo môže odhaliť jeho zločiny.

Aktivisti za ľudské práva uvádzajú, že prehliadky zorganizoval Výbor pre štátnu bezpečnosť Bieloruska – KGB. Viasna to nazýva zámernou kampaňou zastrašovania občianskej spoločnosti pred parlamentnými voľbami vo februári 2024.

Voľby v Bielorusku v roku 2024 – ignorovanie alebo aktívne bojkotovanie?

Sviatlana Cichanovská nazvala začiatkom decembra budúce parlamentné voľby v roku 2024 „nevoľbami“. Líderka demokratického Bieloruska vyzvala na ignorovanie tejto a všetkých ostatných aktivít Lukašenkovho režimu. Nie každý v demokratickom prostredí však s týmto prístupom súhlasí.

Organizácia občianskej spoločnosti *Čestní ľudia zverejnila iný plán. *Čestní ľudia vyzývajú na aktívny bojkot, teda odpor voči voľbám vo formátoch, ktoré sú pre občanov Bieloruska dostupné a bezpečné. Organizácia je presvedčená, že voľby by sa mali využiť na prilákanie nových podporovateľov demokracie, návrat ľudí do politického programu a na hlasovanie „proti všetkým“.

Tento prístup už má svojich kritikov, podľa ktorých nemá zmysel ísť voliť, pretože toto všetko je nelegitímne, keďže už samotný Lukašenko je nelegitímnym prezidentom. Ide o novú vlnu diskusií o budúcej predvolebnej kampani.

Tento prístup má však aj prívržencov, ktorí veria, že akákoľvek účasť občanov na politickom živote nie je pre Lukašenkov režim prospešná. Diktatúra sa presne snaží odvrátiť ľudí od politiky a akéhokoľvek politického diania. Lukašenko ťaží z apatie a nečinnosti občanov.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie