Denník N

V polícii pokračujú čistky, do civilu odchádza šéf NAKA Daňko, ktorý vyšetroval Očistec aj Kováčika

Bývalý riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bývalý riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko. Foto N – Tomáš Benedikovič

V NAKA má teraz hlavné slovo policajt Milan Jonis, ktorý zavádza nové pravidlá. Vyšetrovateľom prikázal všetko vopred hlásiť, keď poslancovi Smeru Tiborovi Gašparovi a oligarchovi Norbertovi Bödörovi začiatkom decembra pribudlo nové obvinenie. Opozícia to komentuje, že „mafia už zväzuje ruky vyšetrovateľom“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) odchádza jej riaditeľ Ľubomír Daňko, ktorý bol blízkym spolupracovníkom bývalého šéfa polície Štefana Hamrana. V policajnom zbore odslúžil 25 rokov. Keďže mu nový policajný prezident Ľubomír Solák neumožnil ostať aspoň radovým vyšetrovateľom NAKA, rozhodol sa ísť na výsluhový dôchodok.

Od Soláka v pondelok dostal personálny rozkaz, že končí k 31. decembru. Daňko bude v práci už len do stredy, aby odovzdal agendu, potom si dočerpá dovolenku.

NAKA je elitnou zložkou polície, ktorá vyšetrovala aj politicky citlivé prípady. Práve v NAKA pôsobili aj odstavení vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu, ktorí odkrývali korupčnú chobotnicu z éry Smeru. Daňko viedol NAKA od januára 2022.

Solák, ktorého vymenoval na čelo polície minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu, okrem Daňka mení ďalších funkcionárov NAKA, mení riaditeľov odborov. Končia aj Daňkovi dvaja zástupcovia.

Ďalšou zmenou je, že policajní vyšetrovatelia musia nahlasovať, proti komu chcú zakročiť. Nové pravidlá sa zaviedli po tom, ako začiatkom decembra vzniesli ďalšie obvinenie poslancovi za Smer Tiborovi Gašparovi a oligarchovi blízkemu Robertovi Ficovi Norbertovi Bödörovi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Matúš Šutaj Eštok

Policajný prezident

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie