Denník N

Prečo je také ťažké uveriť ženskej bolesti? (Pod slnkom Jany Shemesh)

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

jedna z najťažších životných situácií je, keď vám neverí niekto, kto vás má v moci a kto môže rozhodnúť za vás, po ktorej ceste sa vyberiete. V téme týždňa píšem o podceňovaní a znevažovaní ženskej bolesti hlavne v prípadoch, ktoré nie sú dosť jasné alebo nezapadajú do predstavy o tom, kedy, ako a koho by malo čo bolieť.

V profile tohto čísla si môžete prečítať o žene, ktorá doplatila na to, že jej prípad súd posudzoval na základe štatistík, čo z nej urobili vrahyňu vlastných detí, a nepočúval ju, keď nikdy neprestala hovoriť o svojej nevine. Radšej uveril tomu, že je hrozná matka a odporná ľudská bytosť.

V tipoch dávam do pozornosti text o ľuďoch, pre ktorých budú vianočné sviatky príliš ťaživé, aby sa z nich vedeli tešiť.

Predpokladám však, že väčšina z vás ich prežije v zdraví a v pohode. Tým, ktorým to tento rok nevyjde, želám, aby sa čo najskôr cítili lepšie.


Téma týždňa: Čo bolí, to prebolí 

Prípad mladej českej novinárky Adély Ježkovej, ktorej lekári a lekárky svojím prístupom spomalili diagnostiku a liečbu rakoviny hrubého čreva, nie je výnimočný. Existuje mnoho štúdií, ktoré ukazujú, ako sa zvykne podceňovať, keď sa ženy sťažujú na bolesti, ako sú ich ťažkosti spájané s ich psychikou či ako sa predpokladá, že ženy jednoducho musia zniesť viac, lebo predsa menštruujú a rodia, a to teda bolí.

Ježková mala navyše smolu v tomu, že má len 25 rokov a štatistiky prisudzujú rakovinu hrubého čreva hlavne ľuďom o generáciu starším.

Keďže bola vytrvalá a nedala sa znechutiť, napokon sa polroka odvtedy, čo začala riešiť svoje symptómy, dostala na operačný stôl.

Mala šťastie, ktoré mnohé ženy nemajú, lebo nevedia byť asertívnejšie, majú menej šťastia, ich choroba postupuje prirýchlo a možno aj ony samy veria, že to tak má byť, že bolesť patrí k ich ich životu, že musia viac zaťať zuby a nesťažovať sa.

Príčin, prečo to tak je, je viacero: medicína vie o ženských telách menej ako o mužských, je o nich menej klinických štúdií. Ženy dokážu lepšie verbalizovať svoju bolesť, čo však nevedie k empatii, ale skôr k rečiam o tom, že preháňajú, že sú umrnčané, prípadne si vynucujú pozornosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Pod slnkom Jany Shemesh

Životy žien

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie