Denník N

Hračky s magnetmi, trampolíny či elektrické kolobežky. Lekárky z pohotovosti radia, aké darčeky deťom radšej nekupovať

Foto - Markus Spiske/Unsplash
Foto – Markus Spiske/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Lindsey Beverová a Kelyn Soong, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Pri nakupovaní hračiek si často chceme vybrať niečo zábavné. Môžu však byť niektoré hračky nebezpečné?

Podľa lekárov z pohotovosti áno. Pohotovostná lekárka Meghan Martinová zo Všeobecnej detskej nemocnice Johnsa Hopkinsa v St. Petersburgu na Floride na TikToku zdieľala video, z ktorého sa stal virál. Opísala v ňom darčeky, ktoré môžu deti dostať na pohotovosť.

„Je dôležité poznať riziká,“ hovorí Martinová v telefonickom rozhovore a dodáva, že je na rodičoch, aby sa na základe týchto informácií rozhodli.

V Spojených štátoch zaznamenali v roku 2022 približne 145 500 návštev pohotovostí pre deti do 12 rokov. Príčinou boli zranenia súvisiace s hračkami. Vyplýva to z dát Americkej komisie pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov.

Ktoré hračky teda predstavujú najväčšie riziko? Washington Post položil túto otázku lekárom z celej krajiny. Rovnako sa ich spýtal, ako môžu rodičia udržať svoje deti v bezpečí.

Vodné perly

Tieto pestrofarebné guľôčky (u nás známe aj ako guľôčky do váz – pozn. red.) sa po nasiaknutí vodou zväčšia, čo z nich robí obľúbené senzorické hračky. Pohotovostní lekári a odborníci na bezpečnosť však pred nimi varujú.

Malé deti si môžu guľôčky vložiť do uší, nozdier alebo – v horšom prípade – do úst.

Po prehltnutí môžu guľôčky v tráviacom trakte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Deti a Vianoce

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie