Denník N

Akademici verzus sebavedomí mladíci: Slovenskou vedou hýbe spor o kozmické peniaze

Vtedajší predseda občianskeho združenia SOSA Jakub Kapuš predvádza v januári 2016 šéfovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu družicu skCUBE. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vtedajší predseda občianskeho združenia SOSA Jakub Kapuš predvádza v januári 2016 šéfovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu družicu skCUBE. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pristúpenie k Európskej vesmírnej agentúre otvára vedcom i slovenským firmám možnosti podieľať sa na kozmických projektoch. O tom, kto bude mať pri ich rozdeľovaní dôležité slovo, sa rozhodne v najbližších týždňoch.

V centre Paríža, na dohľad od Marsových polí, stojí rozľahlá kachličková budova. Na jej priečelí vidieť niekoľko európskych vlajok a veľký nápis ESA. Alebo aj Európska vesmírna agentúra.

Z tejto organizácie má na Slovensko v najbližších rokoch tiecť zhruba milión eur ročne vo forme rôznych grantov.

Tieto peniaze by sa mohli stať impulzom nielen pre slovenskú vedu, ale aj pre inovatívne firmy, ktoré by zaujímala výroba komponentov pre družice, či spracovávanie dát z kozmických sond. „Otvárajú sa tým pre Slovensko nebývalé možnosti,“ hovorí riaditeľ Astronomického ústavu Aleš Kučera.

O tom, kto bude mať dôležité slovo pri rozdeľovaní kozmických peňazí, sa rozhoduje v týchto dňoch. Na ministerstve školstva vrcholí tender na zoskupenie, ktoré si štát najme, aby preň robilo takzvanú kozmickú kanceláriu.

Teda akéhosi styčného dôstojníka, ktorý bude za Slovensko komunikovať s parížskou vesmírnou agentúrou. A ktorého kancelária bude zároveň kontaktným miestom pre vedcov a podnikateľov, čo si budú chcieť na vesmírne granty siahnuť.

Views_in_the_Main_Control_Room_(12052189474)
Európska vesmírna agentúra (ESA) vznikla v roku 1975, jej ročný rozpočet dosahuje tri miliardy eur. Kontrolné stredisko svojich letov do vesmíru má v nemeckom Darmstadte. Foto – Wikipedia

Na tieto služby vyčlenila slovenská vláda 600-tísíc eur, kozmická kancelária by ich mala inkasovať počas nasledujúcich troch rokov. „Predpokladáme, že zmluvu s víťazom podpíšeme v priebehu marca,“ uvádza tlačový odbor ministerstva.

Mladá garda

Celý tender má už teraz typicky slovenský nádych. Súperia v ňom dve skupiny, z ktorých každá sa snaží predstavovať akoby iný svet.

Jedna strana súťaž opisuje ako zrážku medzi starým a novým myslením, druhá ako súperenie medzi serióznymi vedcami a amatérmi.

Prvým súťažiacim je občianske združenie SOSA (Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity), zoskupujúce partiu prevažne mladých ľudí, ktorí sa radi označujú za vesmírnych nadšencov. Majú drajv, vedia, ako sa robí PR, a sú presvedčení o tom, že majú najlepšie predpoklady na to, aby na Slovensku rozprúdili kozmický smer.

„Máme už v týchto aktivitách značnú prax a chceli by sme v tom pokračovať,“ hovorí Jakub Kapuš, predseda združenia.

SOSA sa začiatkom roka dostala do celoštátnych médií projektom skCUBE, ktorému dali hrdý prívlastok prvá slovenská družica.

„Všetky systémy boli navrhnuté, vyrobené, naprogramované a odskúšané na Slovensku. Veľmi veľa sme sa na tom projekte naučili,“ dodáva Kapuš.

Obrázok mladých nadšencov však trochu kazí fakt, že majú nadštandardné kontakty s ministerstvom školstva, ktoré rozhoduje o tom, či im priklepne zákazku za 600-tisíc eur.

SOSA pritom už na doterajšie aktivity dostala od slovenskej vlády dotácie vo výške

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie