Denník N

Je to prekliata stavba, ktorá ľuďom ruinuje životy? V kinách je dokument o obnove národnej galérie

Z filmu Pozor, padá SNG!. Foto - PubRes
Z filmu Pozor, padá SNG!. Foto – PubRes

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa presne pred rokom prvýkrát (po)otvárala zrekonštruovaná budova Slovenskej národnej galérie v Bratislave, bola to udalosť hodná oslavy.

Lenže fanfáry časom odzneli, politici a političky, z ktorých mnohí do galérie zavítali prvýkrát, odišli, a najneskôr pri voľbách sme opäť videli, ako rýchlo vieme na Slovensku zabúdať.

Preto by nebolo prekvapením, keby sa zabudlo aj na to, prečo národná galéria viac ako dvadsať rokov fungovala v provizóriu – a ako sa z neho dostala.

Vďaka dokumentu Pozor, padá SNG!, ktorý sa práve dostal do kín, to minimálne tak ľahko nepôjde. No nielen preto je skvelé, že vznikol. Je to priam prípadová štúdia toho, ako funguje kultúra na Slovensku.

Nie je to o stavbe, ale o ľuďoch

Začalo sa to ako zdanlivo obyčajné školské zadanie. Ročníkový vedúci v ateliéri dokumentárnej réžie VŠMU vyzval študentov a študentky, či by niekto nemal záujem nakrúcať proces rekonštrukcie národnej galérie.

Zodvihla sa jedna ruka. Bola to Lena Kušnieriková a veľmi rýchlo sa k nej pridala Jana Durajová.

V tom čase – okolo roku 2012 – sa zdalo, že k tomu už musí prísť. Galéria zatvorila aj Vodné kasárne, lebo diela tam už neboli v bezpečí. Až časom sa ukázalo, že parametre stavebnej prilby, ktorú si riaditeľka Alexandra Kusá kúpila, exspirovali skôr, než ju stihla využiť.

Začínajúce režisérky boli pri tom. A boli pri tom celých desať rokov, až kým sa obnovená galéria neotvorila.

„Mysleli sme si, že to pôjde rýchlejšie, ale práve preto, že nešlo, sme mali čas uvedomiť si, že to môže byť viac ako len obyčajný záznam rekonštrukcie,“ vraví Jana Durajová.

Za ten čas

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Slovenská národná galéria

Kultúra

Teraz najčítanejšie