Denník N

Afričania menia francúzštinu cez hudbu. V Kinshase hovorí po francúzsky viac ľudí ako v Paríži

V Nigeri sa deti v škole učia francúzštinu, pretože v krajine je úradným jazykom. Foto - TASR/AP
V Nigeri sa deti v škole učia francúzštinu, pretože v krajine je úradným jazykom. Foto – TASR/AP

Francúzsky jazyk sa učí viac ako 80 percent detí v 22 afrických krajinách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa rád objavuje po boku influencerov a influenceriek. Naposledy publikoval video so Céciliou Jourdanovou, ktorá sa na Instagrame venuje francúzštine.

Búra mýty o Francúzsku, uťahuje si z amerických turistov v Paríži a učí 1,4 milióna svojich sledovateľov, ako správne používať francúzske frázy a slová.

„Francúzština je slobodný jazyk. Zo začiatku sa môže zdať, že je náročná, ale je plná radosti, pôžitku, takže sa ňou musíme nechať uniesť a čo najlepšie sa ju naučiť,“ povedal Macron pred mesiacom a menoval knihy, filmy či piesne, ktoré tomu môžu dopomôcť. „Je to skvelý jazyk,“ doplnil.

Francúzština, ktorý je piaty najpoužívanejší jazyk na svete (komunikuje ňou okolo 320 miliónov ľudí), sa mení časom aj okolnosťami. Nedeje sa to na chodbách Francúzskej akadémie, ktorá je najvyššou autoritou v oblasti používania francúzskeho jazyka.

K šíreniu a zmenám vo francúzštine dochádza predovšetkým v Afrike, pretože tam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Emmanuel Macron

Francúzsko

Svet

Teraz najčítanejšie