Denník N

Viac ako on odohrali len Ronaldo a Vertonghen. Nedocenený 36-ročný Kucka je stále prínosom pre Slovan aj reprezentáciu

Juraj Kucka (Slovan) oslavuje gól. Foto - TASR
Juraj Kucka (Slovan) oslavuje gól. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Juraj Kucka sa minulý týždeň výnimočne dostal do štatistiky, v ktorej bol súčasťou top päťky aj s Cristianom Ronaldom, Karimom Benzemom a Lionelom Messim.

Záložník bratislavského Slovana patrí k najvyťaženejším hráčom sveta medzi tými, ktorí majú 36 rokov alebo viac.

CIES Football Observatory, spoločnosť zameraná na futbalové štatistiky, vypočítala, že za posledných dvanásť mesiacov bol Kucka v tejto vekovej kategórii tretím najvyťaženejším.

Ronaldo nazbieral v saudskoarabskom Al-Nassr v priebehu kalendárneho roka 4 267 minút a druhý Jan Vertonghen, stopér RSC Anderlecht Brusel, 4 228 minút. Tretí Kucka mal 4 164 minút. Za ním nasledoval Karim Benzema (Al-Ittihad, 3 957) a Lionel Messi (Inter Miami, 3 930).

Samozrejme, počet odohraných minút automaticky neznamená aj futbalovú kvalitu, pre Kucku však išlo o ďalší zaujímavý úspech v roku 2023.

Na ten bude takmer určite spomínať pozitívne, lebo v ňom podával konzistentne dobré výkony. Slovanu výrazne pomohol v postupe do vyraďovacej fázy Konferenčnej ligy a patril aj ku kľúčovým hráčom slovenskej reprezentácie, ktorá sa tretíkrát v rade kvalifikovala na majstrovstvá Európy.

Ešte v nedávnej minulosti bol však Kucka terčom kritiky časti slovenských fanúšikov. O jednom z najskúsenejších hráčov reprezentácie hovorili, že by ho mohol už nahradiť niekto mladší.

Teraz Kucka pravidelne ukazuje, prečo sa kritici mýlili. A prečo stále má ako hráč obrovskú hodnotu, a to pre Slovensko aj Slovan.

Futbalista roka podľa Weissa

Na konci novembra ho verejne ocenil aj Vladimír Weiss starší, jeho tréner zo Slovana, ktorý bol pre Kuckovu kariéru veľmi dôležitý. Slovan sa vtedy v dôležitom zápase Konferenčnej ligy trápil na ihrisku faerského KÍ Klaksvík. Najskôr prehrával 0:1, ale Kucka dvoma gólmi otočil skóre.

„Je neskutočné, čo predvádza, v reprezentácii aj v Slovane. Pre mňa je to futbalista roka na Slovensku. Nikdy nebol tak vysoko docenený, ale podľa mňa by si to zaslúžil,“ vyhlásil Weiss po zápase.

Pre Slovan bol Kucka mimoriadne dôležitým hráčom. Nielenže patrí k najväčším osobnostiam v slovenskej Niké lige, ale má aj obrovský význam pre celý taktický systém Slovana.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska konferenčná liga

Futbal

futbalová reprezentácia

ŠK Slovan Bratislava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie