Denník N

Dnešné problémy ukazujú, s čím sme sa ešte nevyrovnali, vraví Zuzana Wienk a vyberá päť kníh o statočnosti, nádeji a pozitívnych zmenách

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Založila Alianciu Fair-play, ktorá odhaľuje korupciu. Založila ocenenie Biela vrana, ktoré vyznamenáva odvahu. Vedie združenie Bystriny, ktoré podporuje aktivistov a odvážnych ľudí.

Keď sme hľadali niekoho, kto by na záver roka vybral knižky o statočnosti, nádeji a pozitívnych zmenách, Zuzana Wienk bola našou prvou voľbou.

„Na každej ceste zmeny je nejaký veľkolepý ideál, pre ktorý ju chceme podniknúť. No samotná zmena trvá dlho a je taká ‚sivšia‘. Nedeje sa heroicky ani náhle,“ vraví v rozhovore.

„Keď sa budeme snažiť vyriešiť dnešné krízy, môžeme sa ľahko zamotať a rýchlo stratiť nádej. Mali by sme si uvedomovať, že zmena sa deje oveľa pomalšie a že je dôležitá sústredenosť, vytrvalosť a disciplína. Potrebné je tiež rozdeliť ten veľký ideál na maličké kroky a zotrvať pri nich,“ hovorí.

Do nového roka bude vstupovať s únavou, ale pripomína, že aj v ťažkých situáciách vznikajú veľmi krásne veci, z ktorých potom môžeme čerpať.

V rozhovore takisto vysvetľuje, prečo sú podľa nej rozprávky fantastický ľudský vynález.

Päť kníh o statočnosti, nádeji a pozitívnych zmenách

Požiadali sme vás, aby ste vybrali knižky o statočnosti, nádeji a pozitívnych zmenách. Sú to vlastne tri témy, ktoré však môžu mať niečo spoločné. Ako ste o nich uvažovali?

Na začiatku som si myslela, že sa budem musieť vzdať. Ja si totiž veľmi málo pamätám knihy, ktoré som čítala. Pre pretlak udalostí a ľudí v mojom živote si ťažko spomínam na veci, ktoré sa udiali vo vzdialenejšej minulosti.

Nad týmto zadaním som teda musela dlhšie rozmýšľať. Je zložité, a to aj preto, že si nevyberám systematicky knihy práve z týchto oblastí. Musela som si teda spomenúť na niektoré fázy zo svojho života, prechádzala som si podrobne svoju knižnicu a snažila som sa nájsť niečo vhodné. Je to teda veľmi subjektívny a trochu aj „náhodný“ výber.

Taký prístup a výsledok je v poriadku. Pre nás bola táto téma na záver roka zaujímavá. Máme totiž za sebou ťažké obdobie – vojna, ekonomická kríza, mimoriadne rozdelená a rozhádaná spoločnosť, voľby a veľmi vyčerpávajúca kampaň. Čo vám v tomto roku dávalo nádej?

Nádej a povzbudenie čerpám z udalostí a životných etáp, ktoré som prežila. To, čo dnes zažívame, má obrovské množstvo podobností s výzvami, ktoré sme už prekonali. Mnohé dnešné výzvy a problémy sú len nejakou ďalšou iteráciou alebo ďalším krokom, ktoré by sme tak či tak museli urobiť.

Zároveň nám to ukazuje, s čím sme sa ešte ako spoločnosť nevyrovnali. Tieto veci mávajú tendenciu sa vyjaviť v najhorších možných podmienkach. Každý problém, ktorý neriešime a nechávame ho vyhniť, naberá na sile, a keď nastanú zlé spoločenské podmienky, tak s celou silou vyraší. Tým je jeho riešenie oveľa ťažšie. Ale to už je asi údel ľudstva. Tento vzorec sa v histórii stále opakuje.

Zároveň sa však v náročných érach veľmi často objaví aj niečo dobré. Spomínam si na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Biela vrana

Knihy

Päť kníh

Osobnosti vyberajú päť kníh z oblasti, ktorej rozumejú. Vydávame každú stredu. Rubrika je inšpirovaná britským projektom FiveBooks.com a vychádza so súhlasom autorov tohto webu.

Rok 2023

Rozhovory

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie