Denník N

Čo pozerať cez Vianoce: filmová klasika, vtipné seriály aj šarmantný Timothée Chalamet ako Willy Wonka

Film Láska nebeská sa tento rok po 20 rokoch vrátil do kín. Foto - Filmtopia
Film Láska nebeská sa tento rok po 20 rokoch vrátil do kín. Foto – Filmtopia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Počas roka sa snažíme každý týždeň ponúkať tipy, čo pozerať na streamovacích službách. Teraz sme sa pýtali ľudí v redakcii, čo budú pozerať cez sviatky – bez ohľadu na to, či ide o seriálové novinky, filmy, ktoré si odložili špeciálne na Vianoce alebo snímky, ktoré skrátka majú radi a pozrú si ich každý rok.

Medzi odpoveďami nájdete odporúčania na všetko možné od klasiky v podobe filmu Život je krásny z roku 1946, ktorý je v Amerike dlhé desaťročia podobnou súčasťou Vianoc ako na Slovensku Perinbaba či Popoluška, cez kultový Život Briana od Monty Python, neopozerané filmy alebo nový zábavný poľský seriál 1670 až po „guilty pleasure“ Bridget Jonesovú.

O tom, čo nás tento rok zaujalo v kinách či online sme hovorili aj v špeciálnom podcaste, ktorý si môžete pozrieť aj ako video na You Tube. Príjemné sviatky!Vitalia Bella, zástupkyňa šéfredaktora a editorka

Red, White & Royal Blue, Prime Video

Neviem, či som už niekedy dávala do tipov romantickú komédiu. Ale idú Vianoce, vtedy mám výnimočne chuť aj na niečo sladké, rozprávkové a možno dokonca trochu gýčové.

Film Red, White & Royal Blue nie je celkom bežná romanca. Britský princ sa zaľúbi do tej najmenej pravdepodobnej osoby – do syna americkej prezidentky a je z toho pomaly medzinárodný škandál. Ak si poviete, že je to extrémne nepravdepodobné, okej, ale také už rozprávky sú. Táto má navyše dobré dialógy s fakt vtipnými hláškami, dojímavé vyznania lásky aj posolstvo, ktoré nie je napáchnuté naftalínom.

Taylor Zakhar Perez a Nicholas Galitzine hrajú ústrednú zamilovanú dvojicu tak presvedčivo, že si možno budete gúgliť, či ich nespája aj niečo viac. Uma Thurman ako americká prezidentka s južanským prízvukom, naopak, skôr pobaví. Celkom neromanticky by som tvorcom poradila useknúť filmu posledných 15 minút, ale pokojne im to odpustím, keď už sú tie Vianoce…

Tillsammans, YouTube

Tillsammans som videla prvýkrát pred vyše dvadsiatimi rokmi, keď mal druhý celovečerný film Švéda Lukasa Moodyssona premiéru, a teraz som si ho pozrela znova. Pamätala som si, že sa mi vtedy veľmi páčil. A páčil sa mi aj s 20-ročným odstupom. Ak máte chuť na „škandinávsku zápletku“, 70. roky a ABBU, táto komediálna dráma by mohla baviť aj vás.

Po tom, čo Elisabeth dostane facku od svojho muža alkoholika, zbalí si veci a spolu s dvomi deťmi hľadá útočisko u svojho brata. Ten vedie svojskú komúnu, kde spolunažíva pestrá paleta ľudí, ktorí sa neriadia žiadnymi zaužívanými konvenciami. Príchod nových obyvateľov však naruší zdanlivú rovnováhu – vznikajú konflikty, zábavné momenty a vzťahy, ktoré by možno nikto neočakával. Kuchynské debaty o rodovej rovnosti, inakosti a sexuálnej slobode opäť ukazujú, prečo je Švédsko (nielen) v týchto otázkach desaťročia pred Slovenskom. A záverečná zasnežená futbalová scéna patrí medzi tie najlepšie, aké som kedy videla. Tillsammans je aktuálne voľne dostupný na YouTube s anglickými titulkami. Rýchlo pozrite, kým nezmažú.


Štefan Bugan, redaktor

Violent Night, Sky Showtime

Ak si pri ideálnom vianočnom filme predstavíte skôr Smrtonosnú pascu ako Perinbabu, mali by ste dať šancu filmu Violent Night v hlavnej úlohe s Davidom Harbourom zo Stranger Things. Ak chcete vedieť, čo máte čakať, skúste si predstaviť mix troch filmov: Smrtonosnej pasce, Sám domaSanta je úchyl. Je to divoká kombinácia, no taký je aj tento film. U mňa sa síce nestane každoročnou súčasťou Vianoc, no tento Santa, ktorému sa na brade mieša krv z doráňanej tváre a mlieko, ktorým nechutne zapíjal koláčiky, patrí k tomu originálnejšiemu z produkcie vianočných filmov.

Ako každý rok budem cez sviatky pozerať svoj obľúbený vianočný film V Bruggáchvianočné epizódy Frasiera (toho starého, vianočná epizóda z roku 2023 bola slabá, hoci sa v nej zjavila Roz).

Ak by ste chceli cez Vianoce zažiť pocit, že ľudia sú k sebe lepší ako obvykle, pustite si seriál Ted Lasso. Tam nájdete tento „vianočný“ pocit v každej epizóde. A ak ste ešte nevideli film Barbie, ktorý má najviac nominácií na Zlatý glóbus, môžete si ho napríklad aj cez sviatky pozrieť na HBO Max.


Oliver Rehák, vedúci oddelenia kultúry

Wonka, v kinách

Instantná klasika s dokonalým načasovaním premiéry v čase, keď sa blíži priveľa voľných dní pokope. Čarovný rodinný muzikál, na ktorý sa môžete do kina pokojne vybrať spolu s deťmi a nemusíte sa nudiť ani od potomstva počúvať „kedy sa to už konečne skončí?“. Odskúšal som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tipy na filmy a seriály

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Kultúra

Teraz najčítanejšie