Denník N

Hlas chce zvýšiť počet sudcov Ústavného súdu, opozícia za tým vidí snahu ovládnuť ho

Peter Pellegrini v Prezidentskom paláci. Foto - TASR
Peter Pellegrini v Prezidentskom paláci. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Koalícia má ďalší nápad, ktorý by mohol viesť k ovládnutiu dôležitej inštitúcie. Hlas začal otvorene hovoriť o tom, že chce navýšiť počet sudcov Ústavného súdu a že sa o to pokúsi na budúci rok.

„Hovorí sa, že môže byť práveže aj diskusia o tom, či sa nemajú upraviť právomoci Ústavného súdu. Ústavný súd je zavalený, takže môže byť na stole otázka možno aj rozšírenia počtu ústavných sudcov,“ povedal nejasne predseda Hlasu Peter Pellegrini ešte minulú sobotu v TV Markíza.

Predseda klubu Hlasu Róbert Puci bol konkrétnejší. „Toto sú veci, ktoré budeme riešiť v priebehu budúceho roka. Áno, je to jedna z otázok, ktoré potom chceme otvoriť na koaličnej rade,“ povedal Denníku N.

Sudcov je podľa ústavy 13 a zvýšenie ich počtu by bez jej zmeny nebolo možné. Smer, Hlas a SNS majú spolu len 79 poslancov, na zmenu ústavy treba najmenej 90 hlasov.

Puci pripúšťa, že na hľadanie ústavnej väčšiny budú potrebovať dohodu s niektorou z opozičných strán. „Myslím, že v budúcom roku príde na rad viac vecí, na ktoré bude treba súhlas minimálne 90 poslancov.“

Aj Puci vraví, že za touto snahou je najmä vyťaženosť Ústavného súdu. „Majú toho naozaj dosť, takže je evidentné, že asi budeme musieť navýšiť ten počet,“ povedal s tým, že na takúto zmenu predpokladá súhlas celej koalície.

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan pritom hovorí, že navýšenie počtu ústavných sudcov nie je riešenie. Opozícia takúto zmenu odmieta.

Pellegrini čaká na prezidentské voľby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Robert Fico

Ústavný súd

Slovensko

Teraz najčítanejšie