Denník N

Vatikán povolil požehnávanie párov rovnakého pohlavia, veľký posun v cirkvi však nečakajte

Pápež František prednáša tradičné vianočné posolstvo k Rímskej kúrii vo Vatikáne vo štvrtok 21 decembra 2023. Kardinálov, biskupov, kňazov, ale aj laických zamestnancov v ňom vyzval, aby boli otvorení zmenám a odolávali "rigidným ideologickým postojom", ktoré "nás často pod rúškom dobrých úmyslov oddeľujú od reality a bránia nám napredovať". Foto - TASR/AP
Pápež František prednáša tradičné vianočné posolstvo k Rímskej kúrii vo Vatikáne vo štvrtok 21 decembra 2023. Kardinálov, biskupov, kňazov, ale aj laických zamestnancov v ňom vyzval, aby boli otvorení zmenám a odolávali „rigidným ideologickým postojom“, ktoré „nás často pod rúškom dobrých úmyslov oddeľujú od reality a bránia nám napredovať“. Foto – TASR/AP

Vysvetľujeme, aké zmeny prináša nový vatikánsky dokument, ktorý zdôrazňuje, že manželstvo môže byť jedine zväzok jedného muža a jednej ženy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pápež František tento týždeň schválil vatikánsky dokument, ktorý katolíckym kňazom povoľuje požehnať partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia.

Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať ako prelomová vec. Aj preto to v konzervatívnych katolíckych kruhoch už vyvolalo pobúrenie. No v podstate sa v katolíckom učení nič nezmenilo.

„Kto napríklad teraz očakáva, že aj v slovenských kostoloch budú bežne kňazi v liturgickom oblečení pri oltári, ku ktorému prídu dvaja muži alebo dve ženy v slávnostnom oblečení, robiť obrady, počas ktorých týmto párom udelia požehnanie za prítomnosti svedkov, a na konci budú všetci tlieskať, tak sa mýli,“ povedal Denníku N cirkevný analytik Imrich Gazda.

Cirkevný analytik: Boh požehnáva hriešnika, nie hriech

„Nič také sa realizovať nebude.“

Katolícke učenie sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cirkvi

Pápež František

Svet

Teraz najčítanejšie