Denník N

Vláda navrhuje pre školstvo viac peňazí, pozreli sme sa, na čo by mali ísť

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Text pripravilo Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická
a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov
výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Verejné financie nie sú v dobrom stave a peňazí nie je na rozdávanie. Mnohé dôležité oblasti, ako zdravotníctvo či školstvo, však potrebujú viac zdrojov než doteraz.

Ako na tom bude vzdelávanie? Nájdu sa peniaze na vyššie platy ľudí pracujúcich v školstve alebo na dotiahnutie niektorých dôležitých reforiem z plánu obnovy?

Pozreli sme sa na to, ako vyzerá návrh budúcoročného rozpočtu na vzdelávanie.

Peňazí pre školstvo má byť viac

Celkový objem financií, ktoré v budúcom roku pôjdu na vzdelávanie, vedu, výskum a šport, by mal stúpnuť. A to približne o 370 miliónov eur. Zo štátneho rozpočtu aj z európskych zdrojov (eurofondy a plán obnovy) by malo ísť v budúcom roku na túto oblasť 4,86 miliardy eur, pričom v tomto roku sa plánovalo 4,49 miliardy eur.

V tejto sume nie sú len výdavky ministerstva školstva, ale aj časť výdavkov z iných rezortov (vnútro, obrana a zdravotníctvo). Ak sa pozrieme len na rozpočet ministerstva školstva, ten stúpne z 4,03 miliardy na 4,29 miliardy eur, čo je nárast približne o 256 miliónov eur.

Ministerstvo školstva zároveň bude v budúcom roku čerpať menej peňazí z európskych zdrojov, než bol plán na tento rok. Z plánu obnovy a eurofondov malo ísť tento rok približne 671 miliónov eur (vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu). V budúcom roku by to malo byť len zhruba 258 miliónov eur. Ak teda rozpočet ministerstva školstva očistíme o európske financie, do rezortu školstva pribudne približne 669 miliónov eur z domácich zdrojov.

A to je pomerne slušný balík. Na čo tieto peniaze pôjdu?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie