Denník N

Nikdy som nechápala, prečo sú zvieracie záchranárky také frustrované. Je to z ľudí, hovorí majiteľka psieho útulku

Szilvia Kondor. Foto - Jana Gomboška
Szilvia Kondor. Foto – Jana Gomboška

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento text vznikol v spolupráci s webom Čierna labuť.

Predpoludním sa snaží naladiť na deti, popoludní pochopiť hranice ľudskej ľahostajnosti.

Szilvia Kondor pracuje ako špeciálna pedagogička s deťmi s poruchami autistického spektra. Po práci zachraňuje šteňatá z Veľkých Kapušian a okolitých obcí na východe Slovenska. Útulok Happy Farma má na dočasnom mieste, v zime tam musí nosiť vodu z domu. A susedia proti nej spísali petíciu a jedného zo psov jej otrávili.

V článku opisuje, čo všetko ako psia záchranárka zažíva, prečo je situácia s túlavými a týranými psami na východe alarmujúca a akým spôsobom si najčastejšie overuje záujemcov o adopciu.

Útulok sťahovala už trikrát

Szilvia Kondor na vlastnú päsť zachraňuje zvieratá už niekoľko rokov, no do vytvorenia občianskeho združenia sa pustila až počas pandémie.

Od roku 2021 svoj útulok sťahovala už trikrát. Dnes jej s ním štyri hodiny denne pomáhajú dve dobrovoľníčky a jej dcéra, ktorá je študentkou veterinárstva.

Foto – Jana Gomboška

Szilvia vyrastala na dedine v maďarsko-slovenskom pomedzí. „Chodila som do maďarskej škôlky, neskôr do základnej školy a aj na gymnázium. Na vysokú školu som chcela ísť do Budapešti, ale nakoniec som zostala v Košiciach,“ hovorí vyštudovaná strojná inžinierka, neskôr špeciálna pedagogička.

Vzťah k prírode zdedila po otcovi, ktorý bol paradoxne poľovníkom. „Môj otec bol dobrý poľovník a lesník. Nikdy domov nepriniesol mŕtve zviera. Raz priniesol malú srnku so zlomenou nohou, ostala vyrastať u nás. Zvieratá ma vždy zaujímali. Odmala som nosila domov slimáky a všetko možné,“ spomína.

Susedia jej otrávili psa

Szilvia má kúsok od svojho bytu záhradu. Práve tá bola prvým miestom, kam začala nosiť zachránené psy. „Zachraňovala som len suky so šteniatkami.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pes

Príroda

Slovensko

Teraz najčítanejšie