Denník N

Pár dní do volieb a Smer schválil diaľnicu za 2 miliardy. Je to na smiech, odkazuje Sulík

Vyše 20 minút debatovali ministri, kým odklepli pár dní pred voľbami najväčšiu zákazku druhej vlády Roberta Fica.

Odklepnuté. Slovensko bude 30 rokov splácať 59 nových kilometrov diaľnic okolo Bratislavy (D4) aj s ich napojením na Dunajskú Stredu (R7). Celkovo sa takto daňoví poplatníci zložia na 1,9 miliardy eur. Rozhodla o tom v stredu vláda.

Ministrovi dopravy Jánovi Počiatkovi nakázala podpísať najneskôr do 29. februára, čiže týždeň pred voľbami, zmluvu s víťazným konzorciom okolo španielskej firmy Cintra. To si na stavbu samo požičia, bude sa o diaľnicu starať, prevádzkovať ju a udržiavať a štát mu ju bude postupne splácať.

Dvojmiliardový kontrakt a zároveň najväčšia zákazka druhej vlády Roberta Fica prišla do finále 17 dní pred voľbami. Je taká veľká, že ročná splátka za obchvat je takmer toľko, koľko ročne pýtajú pridať k platom učitelia.

Fico sa zatiaľ obchvatom nepochválil

Premiér Robert Fico ani minister financií Peter Kažimír obriu zákazku neprišli po vládnom rokovaní odprezentovať. Ukázal sa len minister dopravy Ján Počiatek, jeho štátny tajomník Viktor Stromček, ich poradcovia a šéf Inštitútu finančnej politiky (IFP) ministerstva financií Martin Filko.

„To narážate na to, že tu nie je z nejakého dôvodu? Toto je projekt, ktorý realizujeme celý my. Práve naopak, vláda sa celá stotožnila s týmto projektom a je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Obchvat Bratislavy

Teraz najčítanejšie