Denník N

Sestra pije takmer každý deň, viackrát ju preto vyhodili z práce, no na liečenie ísť odmietla. Čo s ňou máme robiť?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Sme traja súrodenci, najstaršia sestra má 36 rokov, starší brat 34 a ja 27. Naši rodičia sa rozviedli už pred dvadsiatimi rokmi, pričom sme spočiatku všetci súrodenci odišli s matkou, no ja s bratom sme sa následne vrátili k otcovi, keďže sa o nás matka nevedela postarať. Sestra ostala s ňou. Nasledovali dlhé roky súdov o opatrovníctvo, výživné a tak ďalej, nebolo to nič príjemné a ako naschvál do toho rodičia zaťahovali nás súrodencov.

To, že sestra ostala žiť s matkou, žiaľ, bola podľa môjho názoru osudová chyba. Matka našej sestre nenastavila žiadne pravidlá, mohla si robiť, čo chcela, žiadne prísne pravidlá, skrátka nič. Sestra síce vyštudovala vysokú školu v oblasti pedagogiky, no po škole pracovala v odbore asi rok a potom dala výpoveď, podľa jej slov to nebolo dostatočne finančne ohodnotené (na čo sme ju upozorňovali už počas štúdia). Od skončenia tohto pracovného pomeru si privyrába ako hosteska, chodí na konferencie, vždy však len „skrášľovať interiér“, lebo reálne zručnosti a schopnosti nemá.

Už viac ako desať rokov má priateľa snúbenca, s ktorým nežili práve vhodným spôsobom života (večierky, alkohol a aj nejaké tie drogy). On to zvládol a pracovne je to úspešný muž, sestra to však nezvládla a stala sa z nej alkoholička. Priateľ ju spočiatku kryl a dával jej dookola druhé šance, dúfal, že si založia rodinu. Pred vyše rokom to už však nevydržal a všetko nám povedal. Sestra pije takmer každý deň, nemusia to byť veľké množstvá, lenže keď si dá aj malé pivo, je z nej iný človek, je veľmi konfliktná, má až psychotické stavy (plač, smiech, vzlykanie), skrátka je na ňu hrozný pohľad. Vyhodili ju už z viacerých agentúr, kde sa opila priamo počas pracovného času.

Prosili sme ju, aby išla na protialkoholické liečenie, no odmietla to. Navštevovala psychologičku, ale podľa jej slov jej aj tak nepovedala všetko. Snúbenec sa s ňou rozišiel a dal jej ultimátum, aby sa odsťahovala z bytu. Sestra si odmieta nájsť „normálnu robotu“, ktorá by jej zamestnala myseľ a kde by nebol dostupný alkohol. Mala záujem bývať u nášho otca, no keď jej ten nastavil prísne pravidlá (nájde si prácu, nebude piť, bude prispievať na domácnosť), tak to odmietla. Myslím si, že má psychické problémy a veľmi sa trápi kvôli našej matke (rovnako veľmi neprispôsobivá osoba, s každým je v konflikte), vždy, keď má vypité, o nej rozpráva.

Moja otázka a zároveň prosba je, čo s ňou máme, preboha, robiť. Pekné zaobchádzanie s ňou nefunguje: aj keď nasľubuje hory-doly, tak znovu pije a klame o tom, rovnako nefunguje nakričanie, lebo hneď dostane úzkostné stavy. Sme z toho celá rodina veľmi nešťastní, ja s bratom žijeme riadny usporiadaný život, máme deti, vysoké školy, prácu, vlastné bývanie, no to pre ňu nie je motivácia ani vzor. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď alebo akúkoľvek radu.

Marián, 27 rokov

Odpovedá psychológ Martin Miler

Milý Marián,

to, čo opisujete, je veľmi ťažká a v podstate dosť ťažko riešiteľná situácia, pokiaľ sa nepodarí so sestrou nadviazať aktívnu spoluprácu na riešení jej ťažkostí. Kým nenastane situácia, ktorá sa vymyká či už právnej norme (najčastejšie násilie voči iným), alebo psychiatrickej norme (najčastejšie násilie voči sebe, respektíve pokus o samovraždu alebo iný závažný psychický stav), sestru nie je možné proti jej vôli hospitalizovať. Ak by to aj nastalo a prípadne by jej bola nariadená protialkoholická liečba, úspešnosť nedobrovoľnej liečby je veľmi nízka. Preto je asi najväčšou výzvou nájsť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alkoholizmus

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie