Denník N

Zdá sa mi, že nemám žiadnych dobrých priateľov a kolegovia sa mi odcudzili. Ako nadväzovať zdravé vzťahy?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Občas ma prepadajú pocity, že vlastne nemám žiadnych dobrých priateľov. Vždy som bol introvertný a samota mi neprekážala, ale zároveň som mal okolo seba kamošov, spolužiakov, kolegov. To sa akoby zmenilo. Najprv pandémia, izolácia, práca z domu – cítim, že už vtedy som sa od viacerých ľudí vzdialil. Potom sa nám narodilo dieťa, čo tiež prispelo k tomu, že nechodím bežne „na pivo“, stretká, rôzne akcie. Pri všedných povinnostiach nie je čas ísť si s bývalými kamošmi zašportovať, podniknúť nejaký výlet či zájsť si niekam po práci.

Najprv som si vravel, že je to len fáza, a keď bude dieťa väčšie, veci sa začnú vracať do starých koľají. Ale prestávam tomu veriť. Navyše, cítim zlosť, keď si spomeniem na ľudí, ktorí boli kedysi súčasťou môjho života. Starí kamoši sa neozvú, ako je rok dlhý. Kolegovia sa mi odcudzili a niekedy idem radšej na obed sám, lebo mám pocit, že by som sa s nimi už nemal o čom baviť.

Keby som mal vymenovať ľudí, ktorí sa o mňa zaujímajú, asi by som mal problém povedať nejaké mená. Štve ma to a niekedy mám akoby pocit úzkosti – načo sa mám teraz na tímbildingu či firemnom večierku baviť s kolegami, keď viem, že ich nezaujímam? Načo sa ozývať starým známym, keď počas pandémie mi ani len neťukli, nezaujímalo ich, že som sa stal otcom, neprišli ma pozrieť, hoci boli v okolí, nezaujímajú sa. Len pošlú trápny vinšík na Vianoce.

So ženou sa ľúbime a doma je všetko v poriadku. Len mám pocit, že okrem nej a mojej rodiny už nikoho iného na svete nemám.

Niekedy mám pocit akoby úzkosti a zbytočnosti pri rozhovoroch s ľuďmi. Načo s nimi viesť zdvorilostné rozhovory, keď vieme, že nie sme kamoši, len zhodou okolností sme práve teraz v jednej miestnosti či na jednom mieste a máme predstierať družnosť a záujem? Neviem, či sú tie pocity férové, alebo je to prejavom zahorknutosti a možno iných psychických problémov. Alebo som už úplný odľud?

A vlastne neviem, kde začať. Snažiť sa oživiť vzťahy s kolegami a bývalými kamošmi? Alebo možno v novej etape života byť otvorený novým vzťahom? A hlavne – ako začať nadväzovať zdravé vzťahy? Kedysi som mal pocit, že to išlo prirodzene a samo. Dnes akoby som potreboval návod, tipy a odporúčania, čo robiť, na čo myslieť a o čo sa usilovať.

Michal, 33 rokov

Odpovedá psychológ Martin Miler

Milý Michal,

priateľské vzťahy sú výsledkom dobrovoľného a obojstranného súhlasu ľudí, ktorí do tohto „zväzku“ vstupujú neformálne a na dobu neurčitú. Doba trvania priateľstva je závislá od ustavičného neformálneho potvrdzovania tohto súhlasu. To sa väčšinou deje prostredníctvom vzájomne obohacujúceho zdieľania sa a spoločne stráveného času. Keďže ide o zväzok neformálny, nie je nikde zakotvené, o aké intenzívne trávenie spoločného času má ísť a ani to, aký je minimálny, nevyhnutný spoločne strávený čas, aby sme stále mohli hovoriť o priateľstve. Všetko teda závisí od individuálnych nastavení a preferencií ľudí v takomto vzťahu.

Z toho, čo píšete, mi vychádza, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Mladí

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie