Denník N

High 5ive: Predstavte si, sú Vianoce a vy sa pozeráte na Zem z vesmíru

Foto - NASA/William Anders, 1968
Foto – NASA/William Anders, 1968

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Už dávno neplatí, že Vianoce sa slávia len doma. Mnohí odchádzajú na sviatky za hranice všedných dní, aj do exotiky. To však stále nie je nič oproti tomu, čo zažili Frank Borman, Jim Lovell a William Anders v decembri v roku 1968. Boli prvou ľudskou vesmírnou posádkou, ktorá prekročia orbitu mesiaca. A to na Štedrý deň.

Počas svojej misie párkrát obleteli Mesiac a 24. decembra vyslali zdravicu na Zem. Zacitovali biblické pasáže o stvorení sveta, ktorými chceli osloviť všetkých. A Billovi Andersovi sa podarili unikátne zábery našej modrej planéty. Pri rekapitulovaní cesty kozmonauti konštatovali, že skúmať síce mali Mesiac, ale v skutočnosti objavili Zem.

Foto – NASA/William Anders, 1968

*

Vianoce sú kultúrnym patchworkom kresťanskej tradície a sekularizovaného moderného sveta. Práve do tohto priestoru sa preto hodí čítanie práve vydanej knihy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie