Denník N

Bieloruský denník: Demokratické tradície, ktoré sú pre Bielorusov niečím novým a dokonca zvláštnym

Z návštevy predsedu ukrajinského parlamentu Stefančuka v poľskom sejme v máji 2023. Foto – AP/TASR
Z návštevy predsedu ukrajinského parlamentu Stefančuka v poľskom sejme v máji 2023. Foto – AP/TASR

Státisíce bieloruských občanov „študujú na výmennom pobyte“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Bielorusi žijú už 30 rokov v diktatúre. Demokratické tradície a prístupy, na ktoré sme zvyknutí v krajinách EÚ, sa môžu Bielorusom zdať nezvyčajné až zvláštne. To neznamená, že demokraciu nechcú alebo sa ju nikdy nenaučia – znamená to len, že majú pred sebou ešte dlhú cestu.

Občania Bieloruska, ktorí odišli z krajiny, teraz absolvujú rýchly kurz demokracie. Môžu sledovať, ako fungujú demokratické mechanizmy a inštitúcie v praxi.

Opozícia môže vyhrať

Úprimne povedané, aj keď z Bieloruska sledujeme voľby v demokratických krajinách a vidíme pravdepodobné víťazstvo opozície, až do konca máme podozrenie, že sa niečo pokazí. V Poľsku vyhrala 15. októbra voľby opozičná koalícia. Vyplynulo to z exitpolov vo volebný večer, ešte pred zverejnením oficiálnych výsledkov. Ale v Bielorusku bol inštitút exitpolov zničený, takže nebolo jasné, do akej miery sa týmto číslam dá dôverovať. Ukázalo sa, že sa maximálne zhodovali s realitou.

Ale aj tak sa nám stále zdá neuveriteľné, že opozícia môže vyhrať voľby.

Spory v parlamentoch

Bieloruský systém je monolitický, a nie v záujme jeho sily, ale vonkajšej jednoliatosti. V bieloruskom parlamente každý hlasuje striktne za alebo striktne proti podľa rozhodnutia „zhora“. Nedochádza k žiadnym búrlivým debatám, žiadnym kolíziám názorov, žiadnym kompromisom. Všetci hlasujú za to isté!

Z toho dôvodu sú pre nás diskusie a rozpravy v parlamentoch Poľska či Litvy veľmi nezvyčajné a fascinujúce. Ľudia tam spolu naozaj nesúhlasia! Ministri a predseda parlamentu sa tam smú hádať. Bežná vec pre demokraciu je v bieloruskom kontexte mimoriadne nezvyčajná.

Poslanci nemusia súhlasiť s prezidentom

Ďalším príkladom z Poľska je situácia, keď je prezidentom predstaviteľ strany, ktorá síce vo voľbách dostala najviac hlasov, no celkovo prehrala s opozičnou koalíciou. Podľa zákona je to najskôr prezident, kto navrhuje nového predsedu vlády; ten si neskôr vyberá ministrov. Parlamentná väčšina opozície však s prezidentovým kandidátom nesúhlasila, a tak mu v súlade s riadnymi postupmi vyslovila nedôveru. V dôsledku toho si parlament vybral svojho premiéra na základe výsledkov hlasovania.

Počas celého tohto procesu sa predseda poľského parlamentu verejne hádal s prezidentom a kritizoval ho. Pre Bielorusko to znie ako fantázia.

Namiesto záveru

Demokracia je veľká hodnota. Demokratické tradície, postupy, prístupy, mechanizmy a inštitúcie nie sú niečo, s čím sa človek narodí. Treba sa ich naučiť – či už zvonku, alebo v procese. Bielorusi sa ich môžu učiť zatiaľ len zvonku. No je to veľmi hodnotná skúsenosť, ktorú si so sebou prinesieme do slobodného Bieloruska.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Koľko je v Bielorusku politických väzňov?

Aktivisti za ľudské práva uznali v Bielorusku 1464 väzňov za politických. Ich počet sa v posledných týždňoch veľmi nemení. Áno, niekoho prepúšťajú, ale Lukašenkov režim každým dňom zadržiava znova ďalších ľudí.

Navyše tresty odňatia slobody, na ktoré sú Bielorusi odsudzovaní z politických dôvodov, sú čoraz krutejšie.

Nedávnym príbehom je Alexandra Kasko, ktorá sa vo februári tohto roka vrátila z Poľska do Bieloruska. Zadržali ju a 19. decembra 30-ročnú mladú ženu odsúdili na 10 rokov odňatia slobody. Pred vynesením rozsudku zaradili Kasko hneď na dva zoznamy: „teroristov“ aj „extrémistov“.

Bohužiaľ, Alexandrin príbeh nie je ani zďaleka jediný, v ktorom sa Bielorusi vracajú z emigrácie a stávajú sa obeťami režimu.

Propagandisti navrhli skonfiškovať byt Sviatlany Alexijevičovej

Grigorij Azarenok a Piotr Petrovskij diskutovali o potrebe skonfiškovať byt v Minsku laureátke Nobelovej ceny za literatúru Sviatlane Alexijevičovej. Podľa propagandistov by sa mohol spisovateľkin byt dať k dispozícii veľkej rodine alebo bezpečnostným silám. Azarenok dodal, že nechápe, čoho sa bezpečnostné sily boja, keď jej byt ešte nezobrali.

Neskôr aj líderka nezávislého Bieloruska Sviatlana Cichanovská na sociálnej sieti X napísala, že Lukašenkov režim chce laureátke Nobelovej ceny byt zobrať. Alexijevičová si ho kúpila práve za finančnú odmenu odovzdanú s Nobelovou cenou. Do tohto bytu chodievali v roku 2020 európski diplomati, aby spisovateľku ochránili pred zadržaním.

Sviatlana Alexijevičová odišla z Bieloruska v septembri 2020. Stala sa členkou opozičnej Koordinačnej rady, ktorá mala zabezpečovať rokovania medzi bieloruským ľudom a Lukašenkovými prívržencami, ktorí sa chopili moci.

V bieloruskej firme zadržali krajčírky za „nesprávne“ doplnky

Bieloruské bezpečnostné sily zadržali najmenej dve zamestnankyne firmy Elema. Mimoriadne brutálna jednotka bezpečnostných síl GUBOPiK ich obvinila z nosenia protestných symbolov na pracovisku a zo založenia, citujem, „bielo-červeno-bieleho chrámu“ vo firme. Telegramové kanály blízke bezpečnostným silám uvádzajú, že krajčírky boli zadržané na základe udania. Neexistujú však spoľahlivé informácie o tom, či je to pravda.

V Bielorusku sa začala nominácia kandidátov na poslancov

Na 25. februára 2024 je v Bielorusku naplánovaný jednotný deň „hlasovania“ – voľby poslancov na všetkých úrovniach. Nominácia kandidátov potrvá od 17. decembra do 15. januára. Napriek tomu, že Sviatlana Cichanovská jednoznačne vyzvala na neúčasť na tejto fraške a nazvala podujatie „nevoľbami“, smie v nich kandidovať určitý počet kandidátov, ktorí nie sú spojení s Lukašenkovým režimom.

Samozrejme, nebude ich dosť na to, aby získali väčšinu v parlamente a pokúsili sa napríklad vysloviť Lukašenkovi nedôveru. Tak či onak by šlo o istú súčinnosť medzi občanmi a štátom.

V bieloruskej opozícii stále prebieha diskusia o tom, či je takáto súčinnosť potrebná v kontexte represií a tisícov ľudí, ktorí sú uväznení z politických dôvodov.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie