Denník N

Ako Matovičova atómovka rušenie špeciálnej prokuratúry o päť mesiacov oddialila

Matovičove atómovky nefungujú. A nefungovala ani tá minulotýždňová, ktorú nazval absolútnou obštrukciou.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je predsedom Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslancom NR SR (klub SaS)

Predstavitelia hnutia kedysi zvaného OĽaNO oslovili minulý týždeň zástupcov ostatných opozičných strán so žiadosťou o stretnutie. Stretli sme sa v utorok ráno a dostali sme od nich informáciu, že pripravili dlhé pozmeňujúce návrhy k návrhu zákona o štátnom rozpočte a chcú ich čítaním výrazne natiahnuť rozpravu o rozpočte a oddialiť tak rokovanie o mafiánskom balíčku.

Matovičovci pripravili rozsiahle pozmeňujúce návrhy formou drobnej úpravy návrhu zákona o štátnom rozpočte aj so všetkými prílohami. Každý z nich mal desiatky strán. Kým čas vystúpenia v rozprave je obmedzený, pozmeňujúci návrh musí poslanec doslovne prečítať a čas čítania nie je nijako obmedzený. Predpokladali, že čítanie každého pozmeňujúceho návrhu zaberie niekoľko hodín a ak prednesie takéto pozmeňujúce návrhy veľa opozičných poslancov, môže to rozpravu o rozpočte výrazne predĺžiť. A špeciálna prokuratúra by bola dovtedy uchránená od koaličnej snahy zrušiť ju.

Ostatné tri opozičné strany neprejavili záujem pripojiť sa k tejto forme obštrukcie a čítať samoúčelne dlhé pozmeňujúce návrhy. SaS, PS a KDH mali poslancov prihlásených do rozpravy – mali však v úmysle v rozprave vystúpiť k návrhu zákona o štátnom rozpočte, diskutovať o ňom, kritizovať ho, upozorňovať na problémy s ním spojené.

Pellegriniho ponuka

Predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas) v rovnaký deň na poslaneckom grémiu tlmočil záujem vládnej koalície mať do konca roka schválený rozpočet. Zároveň povedal, že ak bude do Vianoc schválený rozpočet a niekoľko ďalších bodov, pri ktorých sa neočakávala rozsiahlejšia rozprava, preruší schôdzu až do januára.

Žiadna z opozičných strán však na Pellegriniho ponuku nepristúpila. Predstavitelia KDH síce tvrdili, že nebudú umelo naťahovať rozpravu, ale ich poslanci k rozpočtu vystúpia a povedia si svoje. My v klube SaS sme boli tiež rozhodnutí, že budeme k rozpočtu vystupovať, nikto z nás sa z rozpravy neodhlásil, nikto neplánoval skrátiť svoje vystúpenia, nemienili sme sa obmedzovať ani vo faktických poznámkach a niektorí z nás sa mali v pláne prihlásiť do rozpravy ešte aj ústne. Podobný bol v tejto veci aj postoj PS. V tej chvíli to vyzeralo, že nás čaká dlhá rozprava o štátnom rozpočte a že NR SR bude v rokovaní pokračovať aj medzi Vianocami a Silvestrom.

Matovičova atómovka

O pár hodín neskôr vystúpil na tlačovej besede Igor Matovič so svojimi spolustraníkmi a verejne oznámil plán absolútnej obštrukcie parlamentu. Odhadol, že čítanie jedného pozmeňujúceho návrhu by mohlo trvať aj 24 hodín, čím by podľa neho mohlo trvanie rozpravy k rozpočtu natiahnuť až na 5 mesiacov, ak by sa do tejto formy obštrukcie zapojila celá opozícia: „Je nás 71. 71 × 2, to znamená písomné prihlásenie do rozpravy a ústne prihlásenie do rozpravy, to je 142 vystúpení. Ak sa každému podarí ten jeden deň v priemere, tak máme 142 dní. 142 dní je približne štyri a pol, skoro päť mesiacov. A takýmto spôsobom vieme oddialiť rokovanie o demontáži právneho štátu až niekde do konca mája budúceho roku. Boli by sme veľmi radi, keby sa ostatné opozičné strany k nám pridali.“

Aj Igor Matovič pripustil, že stáť 24 hodín pri rečníckom pulte je nadľudský výkon. A potom povedal čosi, čo mnohým z nás muselo znieť povedome: „Áno, bude to nad ľudské sily. Bude to unikát, ktorý som nezaregistroval nikde v Európe alebo na svete.“ Počúvajúc slová o unikáte, ktorý nezaregistroval nikde na svete, pochopil som, že je to vlastne len ďalšia Matovičova atómovka. A sme doma. Ani celoplošné testovanie pred nami nikto nevyskúšal. Nie štandardné riešenie, ale atómová bomba, ktorá všetko vyrieši. Niečo unikátne, čo dosiaľ nenapadlo nikomu na svete. Niečo geniálne, čím sa autor nápadu zapíše do histórie.

Atómovky nefungujú

Problém Matovičových atómoviek je v tom, že nefungujú. A veľmi rýchlo zlyhala aj táto. Problémom pritom nebolo to, že namiesto plánovaných 24 hodín trvalo čítanie pozmeňujúceho návrhu „iba“ od päť do sedem hodín, ani to, že sa k matovičovcom nepripojil zvyšok opozície, ale to, že koalícia využila možnosť ukončiť rozpravu. Rozprava o štátnom rozpočte sa začala v stredu ráno. Vo štvrtok podvečer vládna koalícia na Pellegriniho návrh schválila skončenie rozpravy a vzápätí schválila aj samotný rozpočet. Žiadnych päť mesiacov absolútnej obštrukcie, v skutočnosti to netrvalo ani dva celé dni.

Matovičov plán bol založený na tom, že zákon o štátnom rozpočte je v zmysle § 29a ods. 2 rokovacieho poriadku spolu s ústavnými zákonmi a rokovaniami o programovom vyhlásení vlády takým bodom, pri ktorom NR SR nemôže vopred obmedziť čas rozpravy. Aj pri štátnom rozpočte však NR SR môže rozhodnúť o predčasnom skončení rozpravy na návrh dvoch poslaneckých klubov (§ 35 ods. 2) alebo na návrh predsedu NR SR (§ 35 ods. 7). Skončenie rozpravy na návrh dvoch poslaneckých klubov by nebolo veľmi efektívne, pretože podľa § 35 ods. 3 by ešte mohli v rozprave „vystúpiť poslanci, ktorí boli písomne prihlásení do rozpravy pred podaním návrhu na jej skončenie, a poslanci, ktorí chcú podať pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy“. Ak však NR SR rozhodne o skončení rozpravy na návrh predsedu, rozprava sa skončí ihneď. Matovičovci sa spoliehali na to, že po uzavretí rozpravy majú prihlásení poslanci právo odovzdať svoj písomný prejav predsedajúcemu. A ak je súčasťou písomného prejavu aj pozmeňujúci návrh, rozdá sa podľa § 35 ods. 8 poslancom a „spoločný spravodajca ho prečíta vo svojom vystúpení pred hlasovaním a dá o ňom hlasovať“. Čiže miesto opozičných poslancov by mal niekoľkohodinové pozmeňujúce návrhy čítať spravodajca.

Prečítanie verzus doslovné prečítanie

Lenže aj tu sa dalo predpokladať, že koalícia nájde spôsob, ako sa vyhnúť čítaniu pozmeňujúcich návrhov spravodajcom. Možností mala viacero. Od otvoreného porušenia rokovacieho poriadku cez jeho účelový výklad a dokonca sa dal nájsť aj postup, pri ktorom by k porušeniu rokovacieho poriadku nedošlo. Koalícia sa však hľadaním právne čistého riešenia nezdržovala a rokovací poriadok hrubo dezinterpretovala. Kým § 29 ods. 1 hovorí o „doslovnom prečítaní“ pozmeňujúceho návrhu poslancom, ktorý ho predkladá v rozprave, § 35 ods. 8 spomína po predčasnom skončení rozpravy na návrh predsedu NR SR iba jeho „prečítanie“ spravodajcom. A spravodajca „prečítal“ pozmeňujúce návrhy tak, že prečítal ich názvy.

Tento postup zjavne popiera zmysel predmetného ustanovenia, ktorým je, aby sa poslanci mohli oboznámiť so znením pozmeňujúcich návrhov predtým, ako o nich budú hlasovať. Ale vládna koalícia nie je vo vzťahu k porušovaniu či účelovému výkladu rokovacieho poriadku nijako precitlivená, takže zvolené riešenie nemožno považovať za prekvapenie. Bolo úplne naivné myslieť si, že koalícia nenájde riešenie a pripustí zablokovanie parlamentu na päť mesiacov čítaním nezmyselných pozmeňujúcich návrhov.

Keď vám atómovka vybuchne v rukách

Čo sa teda hnutiu kedysi zvanému OĽaNO podarilo Matovičovou obštrukčnou atómovkou dosiahnuť? V podstate ňou pomohli vládnej koalícii schváliť rozpočet pred Vianocami. Dodali jej totiž použiteľnú zámienku na predčasné skončenie rozpravy. Ak by opozícia diskutovala k rozpočtu rozsiahlo, ale vecne a k téme, dôvod na skrátenie rozpravy by sa koalícii hľadal oveľa ťažšie a vyznel by oveľa menej presvedčivo. A že takto vecne, k téme a pritom rozsiahlo opozícia diskutovať vie, ukázala pri predchádzajúcich rozpravách k vládnemu konsolidačnému balíčku a k novele kompetenčného zákona. Skrátiť takúto vecnú debatu by bolo pre koalíciu oveľa komplikovanejšie než uťať mnohohodinové čítanie nezmyselných pozmeňujúcich návrhov. A keby to koalícia urobila, bilo by to do očí oveľa viac ako takto.

Nie je to síce isté, ale je možné, že nebyť Matovičovej obštrukčnej atómovky, rozprava k rozpočtu by pokračovala ešte aj po Vianociach a zrejme by ju koalícia predčasne skončila až tesne pred Silvestrom s odôvodnením, že predsa musí zabrániť rozpočtovému provizóriu. Zamýšľaná absolútna obštrukcia tak ani o sekundu neoddialila rokovanie o mafiánskom balíčku a zrejme reálne prispela k skráteniu času rozpravy o rozpočte. Zároveň v podstate zlikvidovala vecnú diskusiu o rozpočte na pôde parlamentu a zabránila väčšine opozičných poslancov zapojiť sa do rozpravy a povedať svoj kritický názor naň.

A medzitým ešte Igor Matovič stihol vynadať ostatným opozičným stranám, ako fatálne zlyhali tým, že sa nepripojili k jeho skvelému plánu, zradili ľudí na námestiach a obetovali boj za spravodlivosť svojmu vlastnému pohodliu počas sviatkov.

Síce to v predstavách autora nápadu a jeho fanúšikov vždy vyzerá ako veľkolepá vec, ktorá sa zapíše histórie, a kto sa odmietne pripojiť k jeho smelému plánu a heroickému úsiliu, je zradca, škodca a zločinec, v realite to však nefunguje a skôr to škodí, než pomáha. Ale nemôžeme byť prekvapení, tak to už s Matovičovými atómovkami býva.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie